De Ajun, cele mai bune reclame de Crăciun

Sărbătorile de iarnă sunt prilej pentru creativii din publicitate de a-şi adapta reclamele, punându-l pe Moş Crăciun actor în spoturile lor. Revista Campaign, din Marea Britanie, a selectat cele mai bune reclame din 2009, care au Crăciunul în prim plan.

Reclamele acoperă produse din cele mai diverse, de la budincă şi băuturi răcoritoare, la încăltăminte, lanţuri de magazine şi telecomunicaţii.

Paginademedia.ro vă prezintă câteva dintre cele mai bune reclame de Crăciun. O precizare importantă: nu este vorba de un clasament, ci de o selecţie a celor mai frumoase reclame.

Produs: Matthew Walker (marcă de budincă)
Denumire spot: The pudding
Agenția de publicitate: Mother London

Iată şi celelalte reclame de Crăciun:

Morrison’s (lanţ de magazine)

Denumire spot: Christmas 2009
Agenția de publicitate: DLKW

Gap (retailer de îmbrăcăminte şi accesorii)

Denumire spot: Holiday cheer
Agenția de publicitate: Crispin, Porter & Bogusky

Schweppes

Denumire spot: Christmas entertainment
Agenția de publicitate: Mother London

Schweppes a lansat o serie de mini-spoturi de zece secunde pentru a-şi arăta implicarea în sărbătorirea Crăciunului. Campania se desfăşoară în momentul de faţă pe opt posture de televiziune din Marea Britanie.

John Lewis (lanţ de magazine)

Denumire spot: Christmas
Agenția de publicitate: Adam & Eve London

Bucuria nealterată pe care o simt copiii când deschid cadourile în dimineața Crăciunului este tema centrală a campaniei create de ageția Adam & Eve pentru John Lewis.

Sainsburys (lanţ de magazine)

Denumire spot: Christmas
Agenția de publicitate: AMV BBDO

Verizon (telecomunicaţii)

Denumire spot: Misfits
Agenția de publicitate: McCann Erickson, NY

Acest spot este primul dintr-o campanie care utilizează animaţii realizate după modelul celor care erau difuzate în anii ’60 pe micile ecrane.

Marks & Spencer

Denumire spot: Wouldn’t be Christmas without (Crăciunul n-ar fi la fel fără…)
Agenția de publicitate: RKCR/Y&R

Argos (reţea de magazine)

Denumire spot: Christmas
Agenția de publicitate: CHI & Partners

Campania retailer-ului Argos se poziţionează ca un brand care le reaminteşte oamenilor să ţină cont de valoarea banilor şi să fie chibzuiţi chiar şi la cumpărăturile din perioada sărbătorilor.

Boots (cosmetice)

Denumire spot: The lunch
Agenția de publicitate: Mother

Littlewoods

Denumire spot: Manageable bits
Agenția de publicitate: Leo Burnett London

Spotul vrea să demonstreze că doar magazinele online permit clienţilor lor să îşi împartă cheltuielile în “biţi uşor de gestionat”, făcând astfel cumpăraturile de Crăciun mai puţin descurajante, la sfârşitul unui an de criză.

Sursa: Campaign


24 decembrie, 2009 | Categoria: Industria mass-media

Tag-uri: , , , ,

2 comentarii:

  1. Alex a zis în 26 decembrie, 2009, la ora 9:18:

    Audiente Ajun de Craciun si Ziua de Craciun? multumesc!

  2. paul S a zis în 29 decembrie, 2009, la ora 12:07:

    La multi ani, omule!
    Catralioane de vizitatori, de unici, de accesari, de euro!
    p.

Comentează aici

Numele (obligatoriu)

Adresa de e-mail (obligatorie)

Site

Comentariu

 

Explorează site-ul