Skip to main content

TVR 1, pe primul loc cu finala Ligii Campionilor dintre Bayern şi Chelsea

Publicitate

TVR 1 a fost pe primul loc în clasamentul audienţelor cu finala Ligii Campionilor, dintre Baryern Munchen şi Chelsea. Partida câştigată de Chelsea cu 4 - 3 după loviturile de departajare a ţinut postul public pe prima poziţie atât în mediul urban, cât şi la nivel naţional.

Audienţele, în continuare:

Finala UEFA Champions League a fostr transmisă de TVR 1 în intervalul 21.45 - 0.30. În fiecare minut, la meci s-au uitat 1,6 milioane de români, dintre care 921.000 au fost din mediul urban.

Pe durata partidei, locul secund i-a revenit Antenei 1 (cu emisiunea Te cunosc de undeva), iar Pro TV a fost pe locul 3.

Vârful de audienţă la nivel NAŢIONAL: 2.087.000 de telespectatori, la 0.26 (când se disputau loviturile de la 11 metri)

Vârful de audienţă la în mediul URBAN: 1.300.000 de telespectatori, la 0.28

Audienţa posturilor TV sâmbătă, 19 mai, pe intervalul finalei Ligii Campionilor, la nivel NAŢIONAL:

1. TVR 1: 1.589.000 de telespectatori
2. Antena 1: 1.080.000
3. Pro TV: 719.000
4. Kanal D: 346.000
5. Prima TV: 311.00

Audienţa posturilor TV sâmbătă, 19 mai, pe intervalul finalei Ligii Campionilor, în mediul URBAN:

1. TVR 1: 921.000 de telespectatori (8,8 rating)
2. Antena 1: 749.000 (7,1)
3. Pro TV: 348.000 (3,3)
4. Prima TV: 169.000 (1,6)
5. Kanal D: 165.000 (1,6)

Sursa datelor: Kantar Media, prelucrare SRTV

Autor: Petrişor Obae petrisor.obaepaginademedia.ro