Skip to main content

Peste 3 milioane de telespectatori în „tribunele” meciului România - Olanda

Publicitate

Meciul România - Olanda, d.in preliminariile Cupei Mondiale, difuzat aseară la Antena 1, de la ora 21.00, a condus detaşat în audienţe. Puţin peste trei milioane de telespectatori, din toată ţara, au urmărit aseară partida jucată pe Arena Naţională.

Din cei peste trei milioane de privitori, 1,97 milioane au fost din mediul urban. Minutul de aur, la nivel naţional, a fost atins la 21.27, când peste 3,8 milioane de români urmăreau meciul de fotbal. Pe segmentul urban, minutul de aur (22.41) a avut 2,3 milioane de telespectatori.

Pro TV a fost aseară pe locul al treilea, după Kanal D (care a avut Suleyman Magnificul), cu o medie, pe tronsonul orar al meciului, de 965.000 de telespectatori la nivel urban, din care 498.000 au fost din mediul urban. Pro TV a difuzat aseară un film artistic în locul talent-show-ului Vocea României, pe care l-a mutat, doar în această săptămână, în ziua de vineri.

Cele mai urmărite programe marţi, 16 octombrie, pe intervalul meciului România - Olanda (20.59 - 22.51), la nivel URBAN

1. Antena 1 - 1.974.000 de telespectatori pe minut (18,8 rating)
2. Kanal D - 786.000 (7,5)
3. Pro TV - 498.000 (4,7)
4. Antena 3 - 264.000 (2,5)
5. Prima TV - 226.000 (2,2)

Cele mai urmărite programe marţi, 16 octombrie, pe intervalul meciului România - Olanda(20.59 - 22.51), la nivel NAŢIONAL

1. Antena 1 - 3.079.000 de telespectatori pe minut (16,2 rating)

Date prelucrate de catre departamentul Research Antena Group

România - Olanda a fost cel mai urmărit meci dintre cele ale naţionalei României, la nivel urban. Pe naţional, cele mai bune rezultate au fost ale partidei România - Turcia, difuzată vineri, 12 octombrie, de TVR 1. Meciul a fost vizionat de peste 3,3 milioane de români din toată ţara.