Skip to main content

AUDIENȚE. Finala Simonei Halep, urmărită de cîteva sute de mii de români pe Dolce Sport. Steaua, Barcelona și Real Madrid au urcat puternic categoria “Alții”

Simona Halep

Finala de la Indian Wells, câștigată de Simona Halep, a fost urmărită în România de cîteva sute de mii de români.
Dolce Sport, postul care a transmis finala, a avut o audiență mult peste media stației. Canalul, distribuit doar în rețele Telekom, s-a poziționat pe locul nouă la nivelul întregii țări. Pe targetul urban și pe segmentul commercial, poziția Dolce Sport a fost mai jos.

Publicitate

Simona Halep a jucat finala într-o seară TV foarte încărcată. Ce s-a difuzat pe intervalul finale, 20.00-22.55?

• Pe Antena 1 era NextStar, cu Dan Negru. Pe intersecția cu meciul, a fost pe locul doi între stațiile monitorizate. Pe toată emisiunea, Antena 1 a avut primul loc pe urban și pe national.
  • Pe DigiSport, canal al RCS, au fost în direct două meciuri importante: de la 20.00 a fost Steaua – Viitorul și, de la 22.00, “El Clasico” FC Barcelona – Real Madrid. DigiSport nu este montorizat, fiind inclus în categoria Alții, care a adunat peste 1,5 milioane de telespectatori. Nu se poate spune câți dintre aceștia erau pe DigiSport și câți pe alte canale, dar o parte importantă s-a dus pe Digi, dată fiind creșterea categoriei față de o zi obișnuită. De notat că pe intervalul partidei Barca - Real Madrid, categoria Alții a numărat cei mai mulți telespectatori, fiind peste Pro TV și Antena la nivel național și urban.
  • Pro TV difuza filmul Dreptate la înălțime.

Paginademedia.ro vă prezintă cifrele posturilor TV pe intervalul finalei Simona Halep – Jelena Jankovic (20.00-22.55):

NAȚIONAL. La nivelul întregii țări, finala Simonei Halep, data de DolceSport, a fost urmărită de aproape 340.000 de telespectatori pe minut. Canalul DolceSport a fost pe locul nouă. Pe intervalul finalei, categoria Alții (care include și DigiSport, dar și alte canale nemonitorizate) a adunat peste 1,5 milioane, într-o seară cu două meciuri: Steaua – Viitorul și Barcelona – Real Madrid.

Peste 1,5 milioane de telespectatori au fost și la Pro TV.

URBAN. La orașe, meciul Simonei Halep a fost urmărit doar de 85.000 de telespectatori. Intervalul finalei de la Indian Wells, categoria Alții avea aproape 900.000 de telespectatori de la orașe, Pro TV avea aproape 850.000, iar Antena 1, aproape 800.000.

COMERCIAL. Din telespectatorii finale de tenis, doar 15.000 au fost din targetul 18-49 de ani. Peste jumătate de million de persoane din acest target erau la Pro TV, peste 400.000 la categoria Ații și 270.000 la Antena 1.

Audiența posturilor TV de duminică, 22 martie, pe intervalul finalei de la Indian Wells, la nivel NAȚIONAL