Skip to main content

AUDIENŢE: România – Croaţia, 1,3 milioane de telespectatori pe Antena 1

croatia-2Partida de fotbal Romania-Croaţia a atras pe Antena 1 o medie de 1,34 miloane de telespectatori pe minut, pe toată durata de desfăşurare (incluzând şi pauza publicitară). Repriza a doua a partidei încheiate cu scorul 1-2 a fost mai interesantă pentru publicul urban.

Publicitate

Foarte aproape de partida de pe Antena 1 s-a situat Acasă TV. Cu telenovela Regina (difuzată între 20.30 şi ora 22.00), Acasă TV a scos o medie de peste un million de telespectatori în mediul urban.

În intervalul de desfăşurare a partidei, principalul post public, TVR 1 a reuşit doar un loc 10, cu doar 75.000 de telespectatori.

Clasamentul posturilor TV în intervalul partidei România – Croaţia, în mediul urban* (nr. telespectatori):

1. Antena 1: 1,34 milioane telespectatori (11,8 rating)
  2. Acasă TV: 1,03 milioane (9,1)
  3. Pro TV: 443.000 (3,9)
  4. OTV: 268.000 (2,4)
  5. Prima TV: 247.000 (2,2)
  6. Realitatea TV: 221.000 (1,9)
  7. Kanal D: 204.000 (1,8)
  8. Antena 3: 184.000 (1,6)