Skip to main content

Slovan Liberec – Dinamo: loviturile de la 11 metri au ţinut audienţa în priză

dinamoMomentele dramatice ale loviturilor de la 11 metri din partida Slovan Liberec – Dinamo au atras telespectatorii în faţa televizoarelor, pe măsură ce echipele executau, pe rând, penalty-urile.

Publicitate

Audienţa Antenei 1 a crescut, miercuri, de la un minut la altul după ora 23.00, când au început loviturile de departajare. Iar punctul culminant a fost atins la sfârşitul partidei, după ultimul penalty, care a parafat scorul final şi calificarea echipei din Ştefan cel Mare: 8-9 pe teren, 1,86 milioane de telespectatori urmărind victoria.

Evoluţia audienţei minut cu minut, în timpul loviturilor de departajare (mil. telespectatori în mediul urban):

23:21 1,864

Per total, meciul spectaculos prin care Dinamo a câştigat cu 3-0 după 120 de minute de joc şi cu 9-8 după 11 metri a fost urmărit, în medie, de 1,1 milioane de telespectatori din mediul urban (9,6 rating). Un sfert din cei care se uitau la televizor miercuri seara erau pe Antena 1 (25,3% cotă de piaţă).

Cifrele bune de audienţă nu s-au reflectat şi în încasările de publicitate. Într-o lună de vară (cu tarife mai mici) şi în plină criză, meciul difuzat de Antena 1 a adus venituri estimate de paginademedia.ro la 50.000 de euro.

Autor: Petrişor Obae petrisor.obaepaginademedia.ro