Skip to main content

AUDIENŢE. Finala Simonei Halep, urmărită de cîteva sute de mii de români pe Dolce Sport. Steaua, Barcelona şi Real Madrid au urcat puternic categoria “Alţii”

Simona Halep

Finala de la Indian Wells, câştigată de Simona Halep, a fost urmărită în România de cîteva sute de mii de români.

Dolce Sport, postul care a transmis finala, a avut o audienţă mult peste media staţiei. Canalul, distribuit doar în reţele Telekom, s-a poziţionat pe locul nouă la nivelul întregii ţări. Pe targetul urban şi pe segmentul commercial, poziţia Dolce Sport a fost mai jos.

Simona Halep a jucat finala într-o seară TV foarte încărcată. Ce s-a difuzat pe intervalul finale, 20.00-22.55?

• Pe Antena 1 era NextStar, cu Dan Negru. Pe intersecţia cu meciul, a fost pe locul doi între staţiile monitorizate. Pe toată emisiunea, Antena 1 a avut primul loc pe urban şi pe national.
  • Pe DigiSport, canal al RCS, au fost în direct două meciuri importante: de la 20.00 a fost Steaua – Viitorul şi, de la 22.00, “El Clasico” FC Barcelona – Real Madrid. DigiSport nu este montorizat, fiind inclus în categoria Alţii, care a adunat peste 1,5 milioane de telespectatori. Nu se poate spune câţi dintre aceştia erau pe DigiSport şi câţi pe alte canale, dar o parte importantă s-a dus pe Digi, dată fiind creşterea categoriei faţă de o zi obişnuită. De notat că pe intervalul partidei Barca - Real Madrid, categoria Alţii a numărat cei mai mulţi telespectatori, fiind peste Pro TV şi Antena la nivel naţional şi urban.
  • Pro TV difuza filmul Dreptate la înălţime.

Paginademedia.ro vă prezintă cifrele posturilor TV pe intervalul finalei Simona Halep – Jelena Jankovic (20.00-22.55):

NAŢIONAL. La nivelul întregii ţări, finala Simonei Halep, data de DolceSport, a fost urmărită de aproape 340.000 de telespectatori pe minut. Canalul DolceSport a fost pe locul nouă. Pe intervalul finalei, categoria Alţii (care include şi DigiSport, dar şi alte canale nemonitorizate) a adunat peste 1,5 milioane, într-o seară cu două meciuri: Steaua – Viitorul şi Barcelona – Real Madrid.

Peste 1,5 milioane de telespectatori au fost şi la Pro TV.

URBAN. La oraşe, meciul Simonei Halep a fost urmărit doar de 85.000 de telespectatori. Intervalul finalei de la Indian Wells, categoria Alţii avea aproape 900.000 de telespectatori de la oraşe, Pro TV avea aproape 850.000, iar Antena 1, aproape 800.000.

COMERCIAL. Din telespectatorii finale de tenis, doar 15.000 au fost din targetul 18-49 de ani. Peste jumătate de million de persoane din acest target erau la Pro TV, peste 400.000 la categoria Aţii şi 270.000 la Antena 1.

Audienţa posturilor TV de duminică, 22 martie, pe intervalul finalei de la Indian Wells, la nivel NAŢIONAL