Skip to main content

Ţara Galilor - Belgia, aproape 50% cotă de piaţă pe comercial

Audienţe bune pentru meciul de aseară din Campionatul European de Fotbal. Partida dintre Ţara Galilor şi Belgia a avut o cotă de piaţă de aproape 50%, pe publicul comercial (45,5% pe Pro TV şi 2,1% pe Dolce Sport).

Publicitate

Difuzată de Pro TV şi de Dolce Sport, a doua partidă din sferturile de finală s-a încheiat aproape de miezul noptii, cu un scor final de 3 - 1 pentru Ţara Galilor.

Meciul a ţinut în faţa televizoarelor peste 2,1 milioane de români în fiecare minut, cei mai mulţi pe Pro TV, care a dominat intervalul orar. La Dolce Sport, partida a fost urmărită de puţin peste 200.000 de telespectatori la nivel naţional.

VEZI AICI toate audienţele meciurilor de la Euro 2016

ACOPERIRE. Pro TV este prezent în toate marile reţele (cel puţin şase milioane de abonaţi însumând doar reţelele RCS, UPC şi Telekom). Dolce Sport este în reţeaua Telekom (1,4 milioane de abonaţi, cei mai mulţi la sistemul DTH Dolce).

Paginademedia.ro prezintă audienţele posturilor TV pe intervalul meciului Ţara Galilor - Belgia (22.01-23.50):

NAŢIONAL. La nivelul întregii ţări, 2,1 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la meciul de pe Pro TV. În timp ce la Dolce Sport, confruntarea dintre Ţara Galilor şi Belgia a fost urmărită de puţin peste 200.000 de telespectatori din întreaga ţară.

Locul doi pe interval pentru Kanal D, urmat de Antena 1.

Locul zece pentru Dolce Sport în topul naţional cu meciul de fotbal.

URBAN. Peste 1,4 milioane de de telespectatori a avut al doilea meci din sferturi la oraşe. Dintre aceştia, mai bine de 1,3 milioane au fost la Pro TV şi 70.000 la Dolce Sport. Postul de sport din portofoliul Telekom a fost şi în mediul urban pe locul zece.

COMERCIAL. Peste 730.000 de telespectatori cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani a avut meciul Ţara Galilor - Belgia. Pe Pro TV au fost 703.000 persoane din acest target. La Dolce Sport s-au uitat 32.000, iar canalul de sport a fost pe locul opt pe acest target.

Audienţa posturilor TV vineri, 1 iulie, pe intervalul meciului Ţara Galilor - Belgia (22.01-23.50), la nivel NAŢIONAL:

NATIONAL Nr persoane Rtg% Share%
1 Pro TV 1.903.000 10.4 28.3
2 Kanal D 680.000 3.7 10.1
3 Antena 1 473.000 2.6 7.0
4 TVR 1 421.000 2.3 6.2
5 Romania TV 296.000 1.6 4.4

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienţa posturilor TV vineri, 1 iulie, pe intervalul meciului Ţara Galilor - Belgia (22.01-23.50), la nivel URBAN:

URBAN Nr. persoane Rtg% Share%
1 Pro TV 1.349.000 13.5 35.8
2 Kanal D 307.000 3.1 8.2
3 Romania TV 208.000 2.1 5.5
4 TVR 1 191.000 1.9 5.1
5 Antena 1 175.000 1.8 4.7

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare de la oraş.

Audienţa posturilor TV vineri, 1 iulie, pe intervalul meciului Ţara Galilor - Belgia (22.01-23.50), la nivel COMERCIAL: