Skip to main content

AUDIENŢE. Sferturile de finală la Campionatul Mondial au pus TVR pe primul loc. Victoria Croaţiei în faţa Rusiei, cea mai urmărită partidă din această fază

Sursă foto | FIFA.COM

AUDIENŢE. TVR 1 s-a clasat pe primul loc în topul audienţelor, cu meciurile de fotbal care au decis semifinalistele Cupei Mondiale din Rusia. Partidele difuzate vineri şi sâmbătă, pe 6 iulie şi 7 iulie, au obţinut cifre bune, cu o medie de aproximativ un milion de telespectatori la nivel naţional fiecare.

Publicitate

TVR 1 a fost lider de audienţă pe toate categoriile de public, pe fiecare dintre intervalele orare ale partidele de fotbal.

Rusia – Croaţia a fost cea mai urmărită partidă din această fază a competiţiei. Transmisă sâmbătă, 7 iulie, meciul a strâns în faţa televizoarelor o medie de aproximativ 1.962.000 de telespectatori, în fiecare minut al partidei.

Pe locul doi s-a clasat meciul Brazilia – Belgia, transmis vineri, 6 iulie, pe intervalul 21:00 - 22:55. Aproximativ 1.831.000 de telespectatori au urmărit în fiecare minut partida în care Belgia a produs surpriza şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare audienţele partidelor din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia 2018.

1. Uruguay - Franţa (0 - 2), vineri, 6 iulie (17:00-18:55)

Meciul care a trimis naţionala de fotbal a Uruguayului acasă a clasat postul public de televiziune pe primul loc în audienţe pe toate targeturile. Aproximativ un milion de telespectatori la nivel NAŢIONAL, aproape 700.000 pe publicul de la ORAŞE şi 253.000 pe publicul COMERCIAL.

Antena 1 şi Pro TV îşi dispută următoarele două două locuri din top.

Audienţa posturilor TV de vineri, 6 iulie, pe intervalul meciului Uruguay - Franţa (17:00-18:55) la nivel NAŢIONAL, URBAN şi COMERCIAL:

Happy Channel 15.000 0.3 1.8

2. Brazilia - Belgia (1 - 2), vineri, 6 iulie (21:00-22:55)

Pe intervalul meciului de fotbal care trimis Belgia în următoarea fază, TVR a concurat cu Kanal D, locul doi pe naţional şi urban, Pro TV, locul trei pe toate targeturile şi Antena 1, locul doi pe comercial.

Audienţa posturilor TV de vineri, 6 iulie, pe intervalul meciului Brazilia - Belgia (21:00-22:55) la nivel NAŢIONAL, URBAN şi COMERCIAL: