Skip to main content

Micii tricolori s-au oprit în semifinale, dar românii au fost alături de ei. TVR, lider de audienţă, cu peste 2,4 milioane de telespectatori

AUDIENŢE. Echipa naţională de fotbal U21 a pierdut semifinala competiţiei europene cu Germania, dar a caştigat în audienţe.

Publicitate

TVR 1, postul care a transmis meciul din semifinale, a fost lider de audienţă joi seara, cu cifre de patru ori mai mari decât locul doi, Pro TV.

Minutul de aur a fost înregistrat 20:51, când 3,5 milioane de telespectatori îi urmăreau pe Puşcaş, Hagi şi Radu.

Pe întregul interval al meciului, aproximativ 2,5 milioane de români au urmărit partida care s-a terminat cu scorul de 4-2. România a intrat la vestiare în avantaj, cu scorul de 2-1.

În finalul celei de-a doua reprize, nemţii au înscris cele două goluri din lovitură liberă, care au trimis echipa în finala de pe Dacia Arena. George Puşcaş a fost marcatorul celor două goluri ale României.

Echipa lui Rădoi s-a bătut pe TV cu cele trei buletine de ştiri ale marilor generaliste şi Las Fierbinţi de pe Pro TV, Lara Croft de pe Antena 1 şi serialul Preţul fericirii al postului Kanal D.

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele meciului Germania - România din cadrul Campionatului European U21 (19:00 - 21:00):

NAŢIONAL. Aproximativ 2,5 milioane de români s-au uitat la fiecare minut al meciului dintre Germania şi România. Pe locul doi, cu audienţe de patru ori mai mici, s-a situat Pro TV. Locul trei a fost ocupat de Kanal D.

Vârf naţional TVR: 3,5 milioane de telespectatori.

URBAN. La oraşe, meciul a fost urmărit de 1.538.000 de telespectatori. Diferenţa dintre primul şi al doilea loc s-a mărit; Pro TV a numărat, în medie, 356.000 de persoane, de cinci ori mai puţin decât postul public.

Vârf urban TVR: 2,1 milioane de telespectatori.

COMERCIAL. Publicul tânăr a fost cu România U21. TVR 1 a obţinut o medie de 618.000 de telespectatori şi o cotă de piaţă de 49,8%, ceea ce înseamnă că 1 din doi români de pe publicul 18-49 urban îi urmăreau pe micii tricolori.

Vârf comercial TVR: 860.000 de telespectatori

Audienţele meciului Germania U21 - România U21 (19:00 - 21:00) la nivel NAŢIONAL:

10 Antena Stars 47.000 0.5 1.3

Audienţele meciului Germania U21 - România U21 (19:00 - 21:00) pe segmentul COMERCIAL: