Skip to main content

AUDIENŢE. România a câştigat la limită pe teren, Pro TV detaşat în audienţe. Milioane de români au văzut golul lui Puşcaş contra Maltei

Foto | Facebook - Echipa naţională de fotbal a României

AUDIENŢE. Victorie la dublu. Golul lui George Puşcas a adus victoria pe teren, iar România a adus audienţă Pro TV-ului.

Publicitate

Postul din Pache Protopopescu a ţinut, în faţa televizoarelor, peste 2,4 milioane de români din toată ţara, cu partida câştigată în faţa Maltei (1-0), din preliminariile Euro 2020.

Pro TV a avut cifre de trei ori mai mari decât Antena 1 şi de aproximativ şase ori mai mari decât România TV şi Kanal D, următoarele clasate.

Antena 1 a avut pe interval o medie de 680.000 de privitori din toată ţara, în fiecare minut.

De notat că audienţele au fost mai mici decât cele înregistrate de înfrângerea României în faţa Spaniei, joi seara.

Vezi audienţele înregistrate de meciul Spania - România

Pe intervalul meciului, celelalte posturi au avut producţii precum:

• Antena 1 - Observatorul (19:00) şi Insula iubirii (20:00)
  • Kanal D - Puterea Dragostei (19:00) şi Îmi place dansul (20:00)

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele, în continuare:

NAŢIONAL. Pro TV a fost lider detaşat în audienţe, aseară cu meciul câştigat de România contra Maltei. Postul TV a adunat o medie de audienţă de aproximativ 2,4 milioane de privitori pe minut.

Antena 1 a fost următorul post clasat, dar la o diferenţă considerabilă faţă de lider. A înregistrat cifre de audienţă de aproximativ 680.000 de urmăritori pe minut.

Kanal D s-a clasat pe trei, de unde a avut, în medie, 480.000 de telespectatori pe minut.

URBAN. La oraşe liderul a rămas acelaşi. Pro TV a înregistrat, în medie, o audienţă de aproape 1,4 milioane de urmăritori din mediul urban.

Antena 1 a rămas tot pe doi, cu cifre de aproximativ 340.000 de telespecatori în fiecare minut.

România TV a trecut pe trei, peste Kanal D. Postul de ştiri a scos o medie de audienţă de aproximativ 283.000 de urmăritori pe minut.

COMERCIAL. Tinerii au vrut tot fotbal. Aproape 600.000 de privitori tineri s-au uitat, în medie, la meciul România - Malta, de pe Pro TV.

Postul TV a avut o cotă de piaţă de aproximativ 47%. Cu alte cuvinte, jumătate din publicul tânăr care se uita la televizor urmărea meciul de fotbal.

Antena 1 şi Kanal D au fost următoarele posturi clasate. Postul Intact a avut o medie de 155.000 de privitori pe minut. Postul Dogan a avut, în medie, audienţe de aproximativ 63.000 de telespectatori.

Audienta posturilor TV duminică, 8 septembrie, pe intervalul meciului meciul România - Malta (19:00-20:50), la nivel NATIONAL: