Skip to main content

Meciul de handbal feminin România - Danemarca de la Campionatul Mondial, la Dolce Sport

Sursa foto: Dolce Sport
Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a eliminat in optimile competitiei, cu scorul de 25-22 (13-8), chiar detinatoarea titlului, Brazilia.
Publicitate

Marcatoarele Romaniei au fost Bradeanu -7 goluri, Neagu -6, Nechita -5, Buceschi -3, Ardean-Elisei -3, Geiger -1, iar pentru Brazilia s-au remarcat Rodgrigues -5 si Amorim -4 reusite. Romancele vor merge la Herning, unde vor intalni echipa gazda, Danemarca.

Meciul din sferturile de finala este programat, miercuri, de la ora 21:45, cu Danemarca, gazda competitiei, in direct la Dolce Sport1.

Danezele au trecut in optimi de Suedia, scor 26-19. Olanda si Norvegia sunt celelalte doua echipe calificate deja in sferturi.

Autor: Iulia Bunea iulia.buneapaginademedia.ro