Skip to main content

Premiile Oscar 2018. Shape of water, marele câștigător

 
Premiile Oscar 2018. Shape of water, marele câștigător

Filmul The Shape of water a plecat acasă cu premiul pentru cel mai bun film, în timp ce Gary Oldman și Frances McDormand și-au adjudecat Oscarurile pentru cele mai bune roluri principale. 

Iată lista nominalizărilor și a câștigătorilor

Publicitate

Cel mai bun film: Call me by your name, Darkest Hour, Dunkirk, Get Out, Lady Bird, Phantom Thread, The Post, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Câștigător: The Shape of Water

Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro (The Shape of Water) Christopher Nolan (Dunkirk), Jordan Peele (Get Out), Greta Gerwig (Lady Bird) Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)

Câștigător: Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Cel mai bun actor în rol principal: Thymothee Chalamet, Daniel Day-Lewis, Daniel Kaluuya, Gary Oldman, Denzel Washington

Câștigător: Gary Oldman

Cea mai bună actriță în rol principal: Sally Hawkins (The Shape of Water), Frances McDormand (Three Billboards outside Ebbing, Missouri), Margot Robbie (I, Tonya), Saoirse Ronan (Lady Bird), Meryl Streep (The Post)

Câștigător: Frances McDormand

Cea mai bună actriță într-un rol secundar: Mary J. Blige, Allison Janney, Lesley Manville, Laurie Metcalf, Octavia Spencer

Câștigător: Allison Janney, I, Tonya

Cel mai bun actor într-un rol secundar: Christopher Plummer, Willem Dafoe, Woody Harrelson, Richard Jenkins, Sam Rockwell

Câștigător: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri  

Cel mai bun scenariu adaptat: Call me by your name, Disaster Artist, Molly's Game, Mudbound, Logan

Câștigător: Call Me by Your Name (James Ivory)

Cel mai bun scenariu original: Get Out, Lady Bird, The Shape of Water, 3 billboards outside Ebbing, Missouri, The Big Sick

Câștigător: Get Out (Jordan Peele)

Cea mai bună imagine: Blade Runner 2049, Dunkirk, Darkest Hour, Mudbound, The Shape of Water

Câștigător: Blade Runner 2049

Cele mai bune costume: Beauty and The Beast, Darkest Hour, The Shape of Water, Phantom Thread, Victoria and Abdul

Câștigător: Phantom Thread

 

Cel mai bun sunet: Blade Runner 2049, Dunkirk, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi, Baby Driver

Câștigător: Dunkirk

Cea mai bună coloană sonoră originală: Phantom Thread, Dunkirk, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Câștigător: The Shape of Water

Cele mai bune efecte vizuale: Blade Runner 2049, Guardians Of the Gualaxy Volume 2, War for The Planet of The Apes, Star Wars: The Last Jedi, Kong: Skull Island

Câștigător: Blade Runner 2049

Cel mai bun montaj: I, Tonya, Dunkirk, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Baby Driver

Câștigător: Dunkirk

Cel mai bun machiaj și coafură: Darkest Hour, Victoria and Abdul, Wonder

Câștigător: Darkest Hour

Cea mai bună scurt metraj animat: Dear Basketball, Garden Party, Lou, Revolting Rhymes, Negative Space

Câștigător: Dear Basketball

Cea mai bună animație: The Boss Baby, The Breadwinner, Coco, Ferdinand, Loving Vincent

Câștigător: Coco

Cel mai bun scurt metraj documentar: Heaven is a traffic jam on 405, Herroin, Traffic Stop, Knife skill

Câștigător: Heaven is a traffic jam on 405

 

Autor: Iulia Bunea iulia.buneapaginademedia.ro

Comentarii

Trimite un comentariu