Skip to main content

AUDIENŢE EURO 2020. Ce meci pe Arena Naţională! Şi ce audienţe! Franţa-Elveţia a sărit de 2 milioane de telespectatori

Foto - Hepta

AUDIENŢE. Ce nebunie de meci pe Arena Naţională! Pro TV a scos cele mai bune audienţe de la Euro 2020, cu spectaculosul duel dintre Franţa şi Elveţia.

Publicitate

Peste două milioane de români au privit din faţa televizoarelor cum campioana mondială Franţa a fost eliminată de la Euro 2020, după un meci decis la loviturile de departajare.

Elveţia a învins cu 5-4, după penalty-uri, şi merge mai departe în sferturi.

Partida comentată de Ion Alexandru şi de Ioana Cosma este singura de până acum care a reuşit să treaca de două milioane de telespectatori audienţă medie.

Partida de la Bucureşti a fost precedată, luni, de un alt duel spectaculos din optimi. Este vorba despre Croaţia - Spania (3-5), care a trimis trupa lui Luis Enrique în sferturi. Audienţele le puteţi vedea AICI.

CITEŞTE ŞI: EURO 2020. Audienţele tuturor meciurilor de la Euro 2020 de pe Pro TV şi Pro X

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele de aseară, pe intervalul meciului Franţa - Elveţia (22:00-00:45):

Naţional. Românii au fost cu ochii pe duelul dintre Franţa şi Elveţia şi de pe stadion, dar şi din faţa televizoarelor. Peste două milioane de oameni s-au uitat, în fiecare minut, la meciul care a trimis Elveţia în sferturile Euro.

Partida de la Bucureşti este, până acum, cel mai urmărit meci dat de Pro TV la această ediţie de Euro.

Locul doi pe interval a fost ocupat de Kanal D, cu aproape 800.000 de telespectatori, iar pe trei s-a clasat Antena 1, care număra 620.000 de persoane.

Urban. Cifrele au fost foarte bune şi în mediul urban. Aproximativ 1,2 milioane de persoane erau cu televizoarele deschise pe Pro TV şi urmăreau partida pierdută de naţionala lui Mbappé.

Kanal D  (cu o medie de 360.000 de privitori) şi Antena 1 (cu 280.000) au fost următoarele două posturi clasate pe intervalul meciului.

Comercial. Tinerii s-au uitat şi ei în număr mare la meci. Peste jumătate de milion au fost, în medie, cu ochii pe Franţa - Elveţia, partidă jucată pe Arena Naţională din Bucureşti.

Antena 1 şi Kanal D au ocupat locurile doi şi trei, cu 140.000 de telespectatori pe minut, respectiv 100.000.

Audienta posturilor TV luni, 28 iunie, pe intervalul meciului Franţa - Elveţia (22:00-00:45), la nivel NATIONAL: