Skip to main content

AUDIENŢE Euro 2020. Italia - Austria, meciul primelor optimi. Câţi români au văzut calificarea Italiei în sferturi, pe Pro TV?

Foto - Hepta

AUDIENŢE. Câţi români s-au uitat la primele optimi de la Euro? Au avut loc primele partide, Ţara Galilor - Danemarca (0-4) şi Italia - Austria (2-1).

Publicitate

Meciul cu cea mai mare audienţă a fost de departe duelul dintre Italia şi Austria. Peste 1,4 milioane de telespectatori s-au uitat, ieri, la partida câştigata de echipa antrenată de Roberto Mancini.

Victoria a trimis Italia în sferturile Euro 2020.

Tot ieri a avut loc în optimi partida Ţara Galilor - Danemarca. Partida a adunat, în medie, aproximativ 940.000 de telespectatori din toată ţara.

VEZI audienţele meciului Ţara Galilor - Danemarca, dar şi audienţele tuturor meciurilor de la Euro 2020 de pe Pro TV şi Pro X, aici

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele de aseară, pe intervalul meciului Italia - Austria (22:00-00:35):

Naţional. La nivel naţional, meciul disputat la Londra, între Italia şi Austria, a atras peste 1,4 milioane de telespectatori români. Meciul a pus Pro TV pe primul loc în top, cu o cotă de piaţă de 23,8%.

Locul doi în top, cu finalul ediţiei de sâmbătă a Survivor, a fost Kanal D. Postul Dogan a adunat aproape 1,3 milioane de telespectatori pe minut.

Pe trei s-a clasat Antena 1, cu aproape 700.000 de telespectatori pe minut. Când la Pro TV era meciul de fotbal, pe Antena 1 se vedea filmul Pretty Woman cu Richard Gere.

Urban. Cel mai bine în audienţe, la oraşe, a stat tot Pro TV. Partida din optimile Euro 2020 a atras aproape 800.000 de oameni din mediul urban în fiecare minut.

Următorul post din top a fost Kanal D, cu 623.000 de persoane. Pe trei s-a clasat Antena 1, cu 355.000 de telespectatori.

Comercial. Tinerii s-au uitat în număr mare la meciul de la Euro. Peste 320.000 de telespectatori tineri au urmărit victoria Italiei.

Cu o audienţă medie de 220.000 de persoane, Kanal D s-a clasat pe doi pe interval. A fost urmat de Antena 1, care a înregistrat o medie de 135.000 de privitori.

Audienta posturilor TV sâmbătă, 26 iunie, pe intervalul meciului Italia - Austria (22:00-00.35), la nivel NATIONAL: