Skip to main content

Jocurile Olimpice 2016. Ziua 1, în direct la Televiziunea Română

 
Jocurile Olimpice 2016. Ziua 1, în direct la Televiziunea Română

Jocurile Olimpice de vară 2016 încep oficial în mai puţin de 24 de ore. Competiţiile desfăşurate în prima zi vor fi în direct la TVR 1, TVR 2, TVR 3 şi TVR HD maine, începând cu ora 14.30.

Publicitate

Programul competiţiilor din ziua 1, difuzate în direct la TVR 1, TVR 3 şi TVR HD

TVR 1

  • 14.30 – Canotaj (calificări)/ Spadă feminin, transmisiuni directe alternative, simulcast* TVR HD
  • 15.30 – Handbal feminin: Norvegia -Brazilia, LIVE, simulcast TVR HD
  • 17.00 – Tenis, LIVE, simulcast TVR HD
  • 20.40 – handbal feminin: Rusia - Coreea de Sud, LIVE, simulcast TVR HD
  • 22.00 – Spadă semifinale/Finale, simulcast TVR HD
  • 23.00 – Tenis, simulcast TVR HD
  • 01.50 – Handbal feminin: România - Angola, simulcast TVR HD
  • 04.00 – Nataţie, simulcast TVR HD

TVR 2

  • 15.00 Polo (M): Serbia -Ungaria
  • 16.00 Judo 
  • 16.30 Gimnastică (M) – Calificări/Spadă
  • 18.30 Spadă 
  • 20.30 Gimnastică (M)- Calificări
  • 21.30 Judo 
  • 00.30 Gimnastică (M) – Calificări
  • 2.30 Volei (F): Rusia -Argentina
  • 4.35 Volei (F): Serbia –Italia

TVR 3

  • 16.00 – Călărie dresaj individual, LIVE
  • 17.15 – Tenis de masă, LIVE
  • 18.30 – Hochei pe iarbă, masculin, Belgia - Marea Britanie, LIVE
  • 20.15 – Baschet, masculin: Australia - Franţa, LIVE
  • 22.00 – Tenis de masă, masculin, turul 1, LIVE
  • 23.30 – Volei pe plajă, LIVE
  • 00.20 – Tenis, LIVE, simulcast TVR 1
  • 01.00 – Baschet masculin: China - SUA, LIVE
  • 02.45 – Tenis/ Tenis de masă, transmisiuni directe alternative

În această seară va avea loc ceremonia oficială de deschidere a Jocurilor Olimpice 2016, în direct la TVR 1 şi TVR HD. Deşi Olimpiada începe oficial astăzi, primele competiţii au început deja de două zile. Este vorba despre cele de fotbal feminin care s-au desfăşurat alaltăieri, dar şi de fotbal masculin, partide care s-au jucat ieri. TVR 1 a transmis în direct aseară trei partide din cadrul competiţiei de fotbal masculin.

Despre programul ceremoniei de deschidere a Jocurilor Olimpice 2016, dar şi despre partidele disputate aseară în direct la TVR 1, Padinademedia.ro a scris aici şi aici.
 

Programul reprezentanților României în prima zi de Olimpiadă:

SCRIMĂ

  • Ana Maria Popescu - de la ora 15:00 - spadă individual, calificări
  • Simona Gherman - de la ora 15:00 - spadă individual, calificări
  • Simona Pop - de la ora 15:00 - spadă individual, calificări
  • De la ora 22:00 sunt programate semifinalele şi finala

TENIS DE MASĂ

  • Daniela Dodean Monteiro - de la ora 15:00 - simplu, turul I
  • Elizabeta Samara - de la ora 15:00 - simplu, turul I
  • Adrian Crişan - de la ora 15:45 - simplu, turul I
  • Ovidiu Ionescu - de la ora 15:45 - simplu, turul I

CICLISM

  • Serghei Ţvetcov. Proba la care va lua parte Ţvetcov este cea de şosea, programată să aibă loc sâmbătă, 6 august, de la ora 15:30.

HANDBAL FEMININ:

  • Echipa naţională a României intră pe teren în faţa Angolei, de la ora 01:50.

JUDO

  • România este reprezentată de Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chițu (57 kg), Corina Căprioriu (57 kg) și Daniel Natea (+100 kg).
  • Monica Ungureanu intră în concurs la categoria 48 kg (calificări) pe 6 august de la ora 16:00.

CANOTAJ MASCULIN:

  • Participă Cristian Pârghie şi George Palmariu - de la ora 16:30.

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ:

  • Marian Drăgulescu - de la ora 16:30 - proba individual compus, calificări
  • Vasile Andrei Muntean - de la ora 16:30 - proba individual compus, calificări

TENIS SIMPLU/DUBLU:

  • Irina Begu - de la ora 16:45 - simplu, turul I
  • Monica Niculescu - de la ora 16:45 - simplu, turul I
  • Horia Tecău/Florin Mergea - de la ora 16:45 - dublu, turul I
  • Monica Niculescu/ Irina Begu - de la ora ora 16:45 - dublu, turul I
  • Raluca Olaru/Andreea Mitu - de la ora ora 16:45 - dublu, turul I

Sursa: TVR

Autor: Daniel Puisor redactiapaginademedia.ro

Comentarii

Trimite un comentariu