Skip to main content

AUDIENŢE. Steaua - Villareal: un sfert dintre românii care se uitau la TV erau pe meci. Pe comercial, cota de piaţă a fost şi mai mare

Sursa foto: Agerpres

AUDIENŢE. Cifre bune pentru meciul Steaua - Villareal, o partidă difuzată mai devreme decât alte dispute (de la 20.00). Un sfert dintre românii care se uitau la televizor erau pe meciul de pe Pro TV.

Publicitate

Partida, scor 1-1, a fost difuzată de la ora 20.00.

La nivelul întregii ţări, 2,2 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la Pro TV pe intervalul Steaua - Villareal, de două ori mai mulţi decât locul următor, Antena 1. O cotă de piaţă de 25%, ceea ce înseamnă că un sfert dintre românii care se uitau la TV erau pe Pro TV.

Aproape 1,3 milioane de telespectatori la oraşe pentru egalul reuşit de Steaua, cifră dublă în comparaţie cu Antena 1, care a difuzat Observatorul Special (până la 20.30) şi apoi Next Star, cu Dan Negru.

Din publicul partidei, 640.000 de persoane au fost din targetul comercial 18-49 de ani. O cotă de piaţă de 36% pe acest segment.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel NATIONAL:

URBAN Nr. persoane Rtg% Share%
1 Pro TV 2.201.000 12.3 25.6
2 Antena 1 1.158.000 6.4 13.5
3 Kanal D 982.000 5.5 11.4
4 Antena 3 342.000 1.9 4
5 National TV 328.000 1.8 3.8

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel URBAN:

1 Pro TV 1.279.000 13.1 27.3
2 Antena 1 609.000 6.3 13.0
3 Kanal D 534.000 5.5 11.4
4 Antena 3 247.000 2.5 5.3
5 National TV 178.000 1.8 3.8

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare de la oraş.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel COMERCIAL: