Skip to main content

AUDIENȚE. Steaua - Villareal: un sfert dintre românii care se uitau la TV erau pe meci. Pe comercial, cota de piață a fost și mai mare

Sursa foto: Agerpres

AUDIENȚE. Cifre bune pentru meciul Steaua - Villareal, o partidă difuzată mai devreme decât alte dispute (de la 20.00). Un sfert dintre românii care se uitau la televizor erau pe meciul de pe Pro TV.

Publicitate

Partida, scor 1-1, a fost difuzată de la ora 20.00.

La nivelul întregii țări, 2,2 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la Pro TV pe intervalul Steaua - Villareal, de două ori mai mulți decât locul următor, Antena 1. O cotă de piață de 25%, ceea ce înseamnă că un sfert dintre românii care se uitau la TV erau pe Pro TV.

Aproape 1,3 milioane de telespectatori la orașe pentru egalul reușit de Steaua, cifră dublă în comparație cu Antena 1, care a difuzat Observatorul Special (până la 20.30) și apoi Next Star, cu Dan Negru.

Din publicul partidei, 640.000 de persoane au fost din targetul comercial 18-49 de ani. O cotă de piață de 36% pe acest segment.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel NATIONAL:

URBAN   Nr. persoane   Rtg%   Share%
1 Pro TV 2.201.000 12.3 25.6
2 Antena 1 1.158.000 6.4 13.5
3 Kanal D 982.000 5.5 11.4
4 Antena 3 342.000 1.9 4
5 National TV 328.000 1.8 3.8

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deținătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piață: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel URBAN:

1 Pro TV 1.279.000 13.1 27.3
2 Antena 1 609.000 6.3 13.0
3 Kanal D 534.000 5.5 11.4
4 Antena 3 247.000 2.5 5.3
5 National TV 178.000 1.8 3.8

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deținătorilor de televizoare de la oraș.

Audienta posturilor TV de joi, 29 septembrie, pe intervalul meciului Steaua - Villareal (20.00-21.50), la nivel COMERCIAL: