Skip to main content

Licenţa Cinemaraton, prelungită de CNA cu încă nouă ani

 
Licenţa Cinemaraton, prelungită de CNA cu încă nouă ani

Consiliul Naţional al Audiovizualului a votat prelungirea licneţei televiziunii Cinemaraton pentru o perioadă de încă nouă ani. Postul de televiziune difuzează filme româneşti, de arhivă, dar şi producţii noi. 

Publicitate

Adrian Bucă, managerul televiziunii, le-a spus membrilor CNA: 

„Serviciul de programe Cinemaraton este un canal tematic dedicate exclusiv filmului românesc conceput încă din momentul în care am obţinut licenţa pentru promovarea şi valorificarea patrimoniului cinematografic românesc şi noilor producţii de film românesc. În cei 9 ani, am difuzat filme de lung metraj, scurt metraj, clasice, dar şi filme independente. Am asigurat un cadru de întâlnire al autorilor cu publicul, am realizat portrete ale regizorilor, actorilor, şi scenariştilor.”

Televiziunea CInemaraton, post exclusiv cu filme româneşti, a primit licenţă de la CNA în anul 2016, fiind atunci deţinut de compania Akta, al patrulea cel mai mare cablist din România. Televiziunea a fost lansată oficial un an mai târziu

În 2020, în acţionariatul societăţii care deţine televiziunea, Diplomatic Digital, a intrat omul de afaceri Adrian Tomşa, care deţine şi televiziunile Prima TV. 

Societatea Diplomatic Digital este deţinută în proporţie de 100% de Clever Media Network. Asociaţii Clever Media Network sunt: Adrian Tomşa (90%) şi Maria Nicoară (10%). 

Autor: Iulia Bunea iulia.buneapaginademedia.ro
viewscnt

Trimite un comentariu

sus