BURTIERĂ LA MINUT. În seara în care în Piaţa Victoriei se manifesta pentru curăţarea justiţiei, România TV s-a dezlănţuit la adresa Recorder, redacţia care a realizat documentarul Justiţie furată.
Sub burtiera "Cine a finanţat asaltul penalilor asupra justiţiei", a fost prezentat un material care spunea despre Recorder că este o "gaşcă de presă" finanţată de oameni de afaceri apropiaţi generalului Coldea.
"E un documentar de propagandă", a spus Silviu Mănăstire vineri seară despre reportaj. În studio erau, printre alţii, şi avocatul Adrian Cuculis.
Nu au lipsit referirile la unul dintre fondatorii Recorder - Dragoş Vîlcu, "al cărui tată a fost ambasador şi al cărui bunic a înfiinţat serviciul de informaţii externe", dar şi la finanţarea publicaţiei ("un fond legat de Soroş care a susţinut şi alte publicaţii, ca HotNews şi G4Media").
Dacă România TV ataca Recorder, un alt post de ştiri, Realitatea TV avea o problemă cu manifestanţii din stradă "Pentru taxe şi anularea decmocraţiei n-au protestat" (o idee asemănătoare a avut şi Silviu Mănăstire pe România TV).
Nu e prima dată când celel două staţii sunt în acord în ultimele zile, după apariţia documentarului Recorder. La conferinţa de presă de la Curtea de Apel, atât Realitatea TV , cât şi România TV au avut acelaşi mesaj: "reziştii atacă în haită justiţia".
"Cum încearcă reziştii să aaducă în stradă disperare uriaşă", au titrat cei de la Realitatea TV.
Citeşte şi:
Digi 24 a alocat spaţii generoase pentru mitingurile din stradă. Postul de ştiri a dezbătut pe larg manifestaţiile care au avut loc vineri, 12 decembrie, atât în Bucureşti, cât şi în alte oraşe din ţară. "A treia seară de proteste pentru justiţie", a fost una dintre burtierele de pe Digi 24.



























