Skip to main content

Nominalizări #Superscrieri 10. Libertatea, Recorder, Rise Project sau Teleleu au anchete, reportaje şi opinii în finală

 
Nominalizări #Superscrieri 10. Libertatea, Recorder, Rise Project sau Teleleu au anchete, reportaje şi opinii în finală

Finaliştii de la #Superscrieri, ediţia cu numărul zece. Cele mai tari anchete, reportaje şi opinii ale anului trecut, an dominat de pandemia de Covid-19, se regăsesc pe lista nominalizărilor la Premiile Superscrieri 2021.

Publicitate

Jurnalişti de publicaţii precum Libertatea, Scena9, Dela0, Teleleu, Recorder sau Rise Project au intrat în finala competiţiei.

Pandemia este subiectul principal în multe dintre materialele nominalizate, mai ales în categoria „INVESTIGAŢIE”.

Decernarea Premiilor Superscrieri #10 va fi difuzată pe 19 aprilie pe Facebook Fundaţia Friends For Friends şi Europa FM.

Competiţia care premiază anual cele mai bune materiale de presă a anunţat care sunt numele nominalizate în cadrul celor şase categorii: Portret, Reportaj, Investigaţie, Opinie, TV&Video - Jurnalism şi Fotojurnalism.

De asemenea, publicul are posibilitatea de a vota, până pe 12 aprilie, Superscrierea Cititorilor.

Paginademedia.ro prezintă lista celor 39 de materiale nominalizate pentru Premiile Superscrieri, din acest an:

OPINIE

PORTRET

  • Accidentul – Andrada Lăutaru, ilustraţii de Alina Marinescu (Scena9, print nr. #3)

REPORTAJ

INVESTIGAŢIE

  • campania Apă de băut – Alex Nedea, David Muntean (Recorder)
  • seria Gangsterii de pe Riviera Maya – Attila Biro, Ana Poenariu, Lilia Saúl Rodríguez, Jonathan Wrate, Dan Kelly, Nathan Jaccard, Daniela Castro, Timea Honţ, Raúl Olmos, Andrea Cárdenas, Armando Talamantes, Salvador Camarena, Guilherme Amado, Paul Radu, Lucía Vergara, Carjuan Cruz (RISE Project & OCCRP)
  • seria Clan City – Roxana Garaiman (RISE Project)

TV&VIDEO-JURNALISM

  • documentarul Gangsterii de pe Riviera Maya – William Jordan şi Sergiu Brega, documentarea realizată de Attila Biro, Ana Poenariu, Lilia Saúl Rodríguez, Jonathan Wrate, Dan Kelly, Nathan Jaccard, Daniela Castro, Timea Honţ, Raúl Olmos, Andrea Cárdenas, Armando Talamantes, Salvador Camarena, Guilherme Amado, Paul Radu, Lucía Vergara, Carjuan Cruz (RISE Project & OCCRP)

FOTOJURNALISM

FOTOGRAFIE DOCUMENTARĂ

  • Pentru alţii – Bogdan Dincă (DoR, Libertatea, Inclusiv, Documentaria)
  • Molima – Remus Ţiplea (National Geographic)

FOTOGRAFIE DE NEWS – La această ediţie fiind prea puţine înscrieri, împreună cu juriul categoriei Fotojurnalism am decis ca pentru această subcategorie să anunţăm doar câştigătorul locului 1 la momentul decernării, anunţă reprezentanţii Superscrieri.

Juriul care a evaluat materialele: Paul Radu – preşedinte juriu, Alice Iacobescu, Cătălin Striblea, Dan Duca, Emilia Şercan, Florin Negruţiu, Irina Păcurariu, Ioana Cîrlig, Ioana Moldovan, Marko Risovic, Marius Comper, Mona Dîrţu, Mihai Ghiduc, Oana Giurgiu, Paula Herlo, Robert Schwartz, Vlad Stoicescu.

Precizare Superscrieri: membrii juriului s-au recuzat de la evaluarea materialelor aflate în situaţie de conflict de interese.

Autor: Raul Bambu raul.bambupaginademedia.ro
viewscnt

Comentarii

  • deci,tot juriul,e format din tonomate de dreapta!!!sa fim seriosi....

Trimite un comentariu

sus