Skip to main content

AUDIENŢE Anglia - Franţa Qatar. Un sfert ca o finală: cea mai mare audienţă de până acum dintre meciurile date de TVR. Five Gang, mult în urmă

Audienţe Anglia - Franţa. Meciul Anglia - Franţa a fost cel mai vizionat dintre toate partidele date până acum de TVR de la Mondialul din Qatar 2022.

Publicitate

Încheiată cu calificarea Franţei în semifinale (scor final 1-2), confruntarea a condus detaşat audienţele de sâmbătă seara, după ora 21.00.

Naţional. Aproape un milion şi jumătate de români s-au uitat în fiecare minut la meciul de fotbal de pe TVR 1. Mult înaintea celorlalte staţii: locul doi, ocupat de Kanal D, avea în jur de un milion (cu serialul Infidelul şi apoi cu un film).

Te cunosc de undeva (Antena 1) a fost pe locul al treilea. A patra poziţie pentru Pro TV, cu două filme: Un tataie de coşmar (până la 22.00) şi apoi Five Gang: Un altfel de Crăciun.

Urban. O medie de 830.000 de telespectatori pentru meciul Anglia - Franţa. Şi la oraşe, TVR 1 a fost pe primul loc, la distanţă de 300.000 de telespectatori în faţa Kanal D.

Şi la oraşe, Antena 1 a fost pe trei, iar Pro TV, pe poziţia a patra.

Comercial. Pe publicul comercial (21-54 de ani, urban) audienţa sfertului de finală a sărit de 400.000 de telespectatori pe minut. Pe acest segment, Pro TV a fost pe poziţia a doua (până în 300.000).

Antena 1 şi Kanal D au ocupat locurile 3-4.

Şi cealaltă partidă din sferturi, Maroc - Portugalia, încheiată cu calificarea Marocului (1-0) a fost lider de audienţă. O medie de aproape 1,2 milioane de români la nivel naţional, dintre care 660.000 de la oraşe şi 275.000 din publicul comercial.

Vezi audienţele tuturor meciurilor de mai Mondialul din Qatar 2022, AICI.

Audienţele posturilor TV pe intervalul meciului Anglia - Franţa (21.00-23.00), la nivel NAŢIONAL: