Andreea Marin şi Andreea Esca au ajuns, fără voia lor, personaje în materiale false generate cu ajutorul inteligenţei artificiale. În spatele imaginilor cu cele două vedete TV se află însă o problemă mult mai serioasă: tentativele de fraudă care folosesc chipurile unor persoane cunoscute pentru a câştiga încrederea oamenilor.
Andreea Marin trage un nou semnal de alarmă în privinţa fraudelor online, după ce a descoperit că imaginea sa a fost folosită într-o serie de materiale false care promovează o presupusă schemă de investiţii în criptomonede.
Aceasta afirmă, într-o postare, că a fost avertizată de jurnaliştii de la Observatorul Prahovean că este folosită, din nou, fără acordul său, în conţinuturi fabricate pentru a-i induce în eroare pe cei care le văd.
„Eu pot foarte uşor vedea cu ochiul liber o ştire sau o imagine falsă cu mine, dar oamenii din jur, nu!”, a transmis Andreea Marin.
Unul dintre materialele care circulă online o prezintă pe Andreea Marin într-un scenariu care pare desprins dintr-o anchetă jurnalistică.
În povestea falsă, Andreea Marin ar fi reporter şi s-ar prezenta, alături de o echipă de la Observator, la o sucursală bancară. Directorul ar refuza să ofere declaraţii, agentul de pază s-ar interpune, iar uşa s-ar închide în faţa echipei de filmare.
Materialul ce avea poze generate cu inteligenţa artificială, avea următoarea descriere:
„A doua zi. Echipa Observator, de data aceasta cu camera la vedere, se prezintă la aceeaşi sucursală. Andreea Marin, cu microfonul în mână, cere un interviu directorului.
Directorul sucursalei, un bărbat de aproximativ 50 de ani, refuză orice comentariu. Agentul de pază se interpune. Uşa se închide.
Andreea, cu spatele la uşa închisă, se uită direct în cameră şi, cu zâmbetul ei carismatic, spune: «Am lucrat 30 de ani în televiziune. Am intrat într-o bancă cu adevărul. Şi uşa s-a închis.»”
Andreea Marin a distribuit postarea ce avea screen-shot-uri cu respectiva postare şi a adăugat descrierea:
„ATENŢIE! Eu pot foarte uşor vedea cu ochiul liber o ştire sau o imagine falsă cu mine, dar oamenii din jur, nu! Am fost atenţionată de către colegii jurnalişti de la @observatorulprahovean că sunt, din nou, folositǎ fǎrǎ voia mea, ca imagine în ştiri false, de către infractorii din mediul online, pentru ca aceştia sǎ profite astfel de Dvs şi sǎ realizeze fraude care vǎ transformǎ în victime!
De data aceasta, imaginea mea prelucrată cu AI este folosită pentru a promova o schemă de “investiţii” în criptomonede. Nu picaţi în capcana infractorilor care vǎ atrag cu promisiuni de câştiguri rapide şi uşoare, şi mai ales NU oferiţi acces la datele dumneavoastră personale!
Puteţi rămâne fără economiile de o viaţă! Voi pune in story linkul către podcastul meu referitor la fraudele online, demonteazǎ multe trucuri folosite de cei care caută sǎ vǎ pǎcǎleascǎ, e important sǎ fiţi informaţi şi sǎ daţi podcastul mai departe şi altora, cum altfel ne putem feri de falsuri si dezinformare? @mis_hu ”
Andreea Marin le atrage atenţia celor care întâlnesc astfel de materiale să nu se lase convinşi de promisiunile unor câştiguri rapide.
Andreea Esca, folosită într-un fake similar
Andreea Esca a distribuit la story postarea Andreei Marin şi a dezvăluit că şi imaginea sa a fost folosită într-un material de tip fake news, într-un mod similar.
Esca a arătat un astfel de conţinut, publicat de un cont obscur, în care imaginea sa era folosită fără acord.
Andreea Esca a adăugat mesajul: „Eu nu cred că am urmăritori care să creadă asemenea porcării, dar Andreea Marin zice că merită să vă semnalăm tuturor aceste bazaconii fake!”
Acesta nu este un caz singular în România. Ion Ţiriac, Cristian Leonte şi mulţi alţii au fost victimele unui furt de identitate similar.


