Skip to main content

Premiile Oscar. Cine a câştigat la categoriile unde a fost nominalizat Colectiv

 
Foto: tolo.ro
Foto: tolo.ro

Premiile Oscar 2021. Documentarul românesc „Colectiv” rămâne cu două nominalizări la Oscar, la categoriile „Cel mai bun documentar” şi „Cel mai bun film străin”.

Publicitate

Cele două categorii au fost câştigate de producţiile „My Octopus Teacher” (cel mai bun documentar) şi „Another Round” - Danemarca (cel mai bun film străin).

Marele câştigător al serii a fost filmul „Nomadland”, în regia lui Chloe Zhao, care a primit şi premiul de cel mai bun regizor.

Anthony Hopkins („The Father”) a fost desemnat cel mai bun actor în rol principal, iar cea mai bună actriţă în rol principal este Frances McDormand („Nomadland”).

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare lista completă a câştigătorilor Premiilor Oscar 2021 (via Variety):

Cel mai bun actor în rol principal

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”) - Câştigător

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)


Cea mai bună actriţă în rol principal

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”) - Câştigător

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)


Cel mai bun film

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Nomadland”  - Câştigător

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”


Cel mai bun cântec original

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”). Interpretat H.E.R. şi Dernst Emile II; - Câştigător

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”)

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)

“Speak Now,” (“One Night in Miami”)


Cea mai bună coloană sonoră

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross

“Minari,” Emile Mosseri

“News of the World,” James Newton Howard

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste  - Câştigător


Cea mai bună editare de film

“The Father,” Yorgos Lamprinos

“Nomadland,” Chloé Zhao

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval

“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen - Câştigător

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten


Best cinematography

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt

“Mank,” Erik Messerschmidt - Câştigător

“News of the World,” Dariusz Wolski

“Nomadland,” Joshua James Richards

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael


Best production design

“The Father.” De design-ul producţiei s-au ocupat: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone

“Ma Rainey’s Black Bottom.” De design-ul producţiei s-au ocupat: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton

“Mank.” De design-ul producţiei s-au ocupat: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale - Câştigător

“News of the World.” De design-ul producţiei s-au ocupat: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan

“Tenet.” De design-ul producţiei s-au ocupat: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas


Cea mai bună actriţă în rol secundar

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Yuh-Jung Youn (“Minari”) - Câştigător


Cele mai bune efecte vizuale

“Love and Monsters”

“The Midnight Sky”

“Mulan”

“The One and Only Ivan”

“Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley şi Scott Fisher - Câştigător


Cel mai bun documentar

“Collective,” Alexander Nanau şi Bianca Oana

“Crip Camp,” Nicole Newnham, Jim LeBrecht şi Sara Bolder

“The Mole Agent,” Maite Alberdi şi Marcela Santibáñez

“My Octopus Teacher,” Pippa Ehrlich, James Reed şi Craig Foster - Câştigător

“Time,” Garrett Bradley, Lauren Domino şi Kellen Quinn


Cel mai bun documentar de scurtmetraj

“Colette,” Anthony Giacchino şi Alice Doyard - Câştigător

“A Concerto Is a Conversation”

“Do Not Split”

“Hunger Ward”

“A Love Song for Latasha”


Cel mai bun film de animaţie

“Onward” (Pixar)

“Over the Moon” (Netflix)

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)

“Soul” (Pixar) - Câştigător

“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)


Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions)

“If Anything Happens I Love You” (Netflix) - Câştigător

“Opera” (Beasts and Natives Alike)

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)


Cel mai bun scurtmetraj de acţiune

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers” - Câştigător

“White Eye”


Cel mai bun sonor

“Greyhound”

“Mank”

“News of the World”

“Soul”

“Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés şi Phillip Bladh - Câştigător


Cel mai bun regizor

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Chloé Zhao (“Nomadland”) - Câştigător

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)


Cel mai bun design de costume

“Emma,” Alexandra Byrne

“Mank,” Trish Summerville

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth - Câştigător

“Mulan,” Bina Daigeler

“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini


Cel mai bun machiaj

“Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson - Câştigător

“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

“Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti


Cel mai bun actor în rol secundar

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) - Câştigător

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)


Cel mai bun film străin

“Another Round” (Danemarca) - Câştigător

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (România)

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?” (Bosnia şi Herţegovina)


Cel mai bun scenariu adaptat

“Borat Subsequent Moviefilm.” Scenariu realizat de Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad

“The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller - Câştigător

“Nomadland,” Chloé Zhao

“One Night in Miami,” Kemp Powers

“The White Tiger,” Ramin Bahrani


Cel mai bun scenariu original

“Judas and the Black Messiah.” Scenariu realizat de Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

“Minari,” Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell - Câştigător

“Sound of Metal.” Scenariu realizat de Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance

“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin

Autor: Daniel Samoilă daniel.samoilapaginademedia.ro
viewscnt

Comentarii

  • La voi "production design" se traduce prin "producție de design"?
    De asemenea, "live action" nu înseamnă acțiune, înseamnă doar că filmul a fost filmat cu camera și nu animat, iar acolo unde ați pus "cel mai bun cântec" era de fapt "cel mai bun sonor", o categorie nouă care combină vechile categorii "cea mai bună editare sonoră" și "cel mai bun mixaj sonor".
  • aaaaa, nu stiti engleza :)))) ati tradus "best picture" prin "cea mai buna imagine" :)))))
  • ce inseamna "cea mai buna cinematografie"? si unde e lista cu "cel mai bun film"? adica "best movie picture"? pe variety este, la voi lipseste.

Trimite un comentariu

sus