Skip to main content

Premiile Gopo 2021. Miami Bici şi Colectiv, printre producţiile nominalizate anul acesta. Lista completă

 
Premiile Gopo 2021. Miami Bici şi Colectiv, printre producţiile nominalizate anul acesta. Lista completă
Organizatorii Premiilor Gopo 2021 au anunţat lista filmelor şi documentarelor nominalizate pentru ediţia din acest an.
Publicitate
 
Producţiile „Miami Bici” şi „Colectiv” se numără printre cele 87 de filme româneşti, care au fost lansate în cinematografe sau festivaluri naţionale şi internaţionale în 2020.
 
„Miami Bici” se află la categoria „Lungmetraj de ficţiune”, iar „Colectiv” la categoria „Documentar”.
 
Juriul care a desemnat nominalizările a fost format din (via hotnews):  criticii de film Iulia Blaga, Irina Trocan, Victor Morozov, Călin Boto şi Gabriela Filippi, regizorii Marius Olteanu, Mona Nicoară şi Nora Agapi, actriţa Emilia Dobrin, editorul Eugen Kelemen şi Ioana Dragomirescu, coordonatoarea Cinema Elvire Popesco.
 
Ediţia a 15-a a Premiilor Gopo va avea loc în luna iunie (data exactă nu a fost stabilită).
 

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare lista completă a filmelor nominalizate la Premiile Gopo 2021 (via premiilegopo.ro):

 

LUNGMETRAJ FICŢIUNE:

5 MINUTE – regia Dan Chişu
 
ASTRONAUTUL LUI DUMNEZEU – regia Octavian Repede
 
DRAGOSTE 2. AMERICA – regia Florin Şerban
 
IVANA CEA GROAZNICĂ – regia Ivana Mladenovic
 
MIAMI BICI – regia Jesus del Cerro
 
NOUĂ POVEŞTI DE DRAGOSTE ŞI URĂ ÎN IZOLARE – regia Dan Chişu
 
TIPOGRAFIC MAJUSCUL – regia Radu Jude
 
URMA – regia Dorian Boguţă
 

DOCUMENTAR:

30 DE ANI ŞI 15 MINUTE – regia Stefan Mandachi
 
1989. JURNALUL UNEI REVOLUŢII – regia Carmen Lidia Vidu
 
89. OGLINZI ŞI FUM – regia Alexandru Stănescu
 
ACASĂ  – regia Radu Ciorniciuc
 
COLECTIV – regia Alexander Nanau
 
NO FESTIVAL – regia Dorin Marcu
 
NOSTALGIA DICTATURII – regia Marius Th. Barna
 
SUPERHOMBRE – regia Lucian Mircu, Mircea Gherase
 
TOTUL NU VA FI BINE – regia Adrian Pîrvu şi Helena Maksyom
 
LEMN – regia Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger
 
GRANIŢA MORŢII – regia Cătălin Apostol
 
OAMENI CU ROTILE – regia Cornel Mihalache
 

SCURTMETRAJ:

01.05.2020 – regia Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Andrei Butică
 
9 BALOONS – regia Teodora Cătănea, Rebeca Dăduianu, Teodora Gavriluţ, Dorel Mărgărit, Ştefania Mihai, Alexandra Jucan, Alexandra Ionescu, Bianca Oana, Adrian Ştefănescu
 
ABNEGAŢIE – regia Claudiu Oprea
 
ALMA – regia Andreea Parfenov
 
APARTAMENTUL X – regia Marius Papară
 
APROPIERI – regia Ioana Grigore
 
ATRII, VENTRICULE – regia Laura Pop
 
BASMOFILIA – regia Tudor Jurgiu
 
BUCUREŞTIUL VĂZUT DE SUS – regia Andrei Răuţu
 
CĂLĂTORII RECICLATE – regia Alexandru Solomon
 
CANDY CAN – regia Anton Octavian
 
CÂNTEC DE LEAGĂN – regia Paul Mureşan
 
CARTIERUL – regia Călin Gherghevici
 
CERBUL A TRECUT PRIN FAŢA MEA – regia Vlad Petri
 
CERUL CURAT DE TRĂZNET NU SE TEME – regia Ada Gabor
 
CONTRABANDA – regia Adrian Serecuţ
 
CORIJENT – regia George ve Gänæaard
 
DACĂ NE DEŞTEPTĂM – regia Larisa Faber
 
DATORIA – regia Andrei Redinciuc
 
DOI FĂRĂ – regia Miruna Minculescu
 
ELEFANT DEPARTE – regia Teona Galgoţiu
 
EXTERIOR IN IZOLARE – regia Matei Branea
 
I AM HERE – regia Alina Manolache
 
IDILA – regia Mihai Mincan
 
IEPURELE ŞI PISICA – regia Ruxandra Ghiţescu
 
ILUZIA CREATIVITĂŢII – regia Alex Lungu
 
ÎMPREUNĂ – regia  Alma Buhagiar
 
ÎN NOAPTE  – regia Ana Pasti
 
ÎNMORMÂNTAREA – regia Paul Berenstain
 
INVIZIBILII – regia 4inaroom
 
JURNAL CU MAMA – regia Vlad Popa
 
JURNALUL MEU DE ROMÂNIA – regia Carmen Lidia Vidu
 
KAIMOS – regia Sarra Tsorakidis
 
LAILA – regia Raya Al Souliman
 
LUNA MEA – regia  Claudiu Mitcu
 
M:UN COPIL RĂPIT – regia Cimpoeşu Dan
 
MĂ UIT ÎNAPOI ŞI DISPARE – regia Teona Galgotiu
 
MEZZO FORTE – regia Eugen Dediu
 
MOARTEA ŞI CAVALERUL – regia Radu Gaciu
 
MY FRIEND – regia Marin Cumatrenc
 
OASPEŢII – regia Răzvan Aprozeanu
 
OLIMPIA – regia Ana Preda
 
PĂMÂNTUL LUI DUMNEZEU – regia Alin Ţone
 
PIERDEREA PARADISULUI – regia Marius Papară
 
PLANUL DE ZBOR – regia Gabriel Durlan
 
POVESTIRI DIN ORAŞUL OBOR – regia Ada Gabor
 
PROBLEME LA APARTAMENTUL 14 – regia Radu Barbu
 
RANDOM CHOCOLATE FACTS ABOUT US – regia Miruna Minculescu
 
REFLEXII ÎN EST – regia Andreea Bortun
 
SAŞA ŞI PETRE – regia Luca Istodor
 
SCURTĂ LECŢIE DE ORNITOLOGIE – regia Miruna Minculescu
 
STATUL PARALEL – regia  Octav Chelaru
 
THANK YOU FOR YOUR TEETH! – regia George ve Gänæaard & Horia Cucută
 
THE WRONG DAY / ZIUA GREŞITĂ – regia Dan Tudor
 
THESE DAYS – regia Andrei Creţulescu
 
ŢINUTUL CARE NU DOARME NICIODATĂ – regia Andra Tarara, David Schwartz
 
TITUS & MIRABELA – regia Melania Crisan
 
TOTUL PENTRU RIANA – regia Mihai Gavril Dragolea
 
TRACK ONE – regia  Dan Tudor
 
TRECEA UN PRINŢ CĂLARE – regia Cristina Groşan
 
ULTIMA ŞANSĂ – regia Andrei Budău
 
URŞII – regia Alin Duruian
 
VÂNĂTOAREA DE CERBI – regia Andrei Olănescu
 
VENIM PE RÂND ŞI MERGEM PE SĂRITE – regia  Mihnea Toma
 
WHITE – regia Dan Tudor
 
ZIMNICEA – regia  Bogdan Naumovici
 
ZOE ŞI TOM – regia Ada Gabor
Autor: Daniel Samoilă daniel.samoilapaginademedia.ro
viewscnt

Comentarii

  • Ma intreb, dragi organizatori, cum puteti pune pe aceeași listă Colectiv și... Miami Bici?
    Cu tot respectul pentru munca oamenilor, in general, dar realizarea artistica numita Miami Bici și nominalizarea ei sunt o insultă la adresa maestrului Ion Popescu Gopo.

Trimite un comentariu

sus