Skip to main content

Simona Halep ne-a deschis apetitul pentru tenis: audienţe bune la Eurosport şi la finala Nadal – Djokovic. Locul trei la oraşe

2014 French Open - outdoorblog.it

Publicitate

Traseul bun al Simonei Halep la Roland Garros şi finala jucată de sportivă a deschis apetitul românilor pentru tenis. După finala cu Simona Halep, care a scos audienţe record pentru un meci de tenis şi ultima rundă de la masculin a avut ratinguri bune în România, mai ales la oraşe.

Meciul dintre Rafael Nadal şi Novak Djokovic, transmis duminică de Eurosport a avut audienţe bune mai ales la nivel urban (unde a fost pe locul trei pe interval, după Pro TV şi Antena 3) şi comercial (unde a fost pe doi). La nivelul întregii ţări, finala a fost pe locul şase.

Cifrele au fost duble în comparaţie cu finala masculină de anul trecut a turneului din capitala Franţei.

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele făcute în România de finala câştigată, ieri, de Rafael Nadal:

NAŢIONAL. La nivelul întregii ţări, finala de pe Eurosport a avut o medie de 280.000 de telespectatori pe minut. Postul a fost pe locul şase pe interval, după Pro TV (707.000), Antena 1, Antena 3, Prima TV şi România TV.

Anul trecut, finala de la Roland Garros, cu Nadal şi David Ferrer, avea o medie în România de 156.000 de telespectatori pe minut.

URBAN. Cea mai mare parte a telespectatorilor finalei masculine a fost de la oraşe: 233.000 din totalul de 280.000. Eurosport a fost pe interval pe locul trei, după Pro TV şi Antena 1.

Anul trecut, finala avea la oraşe 118.000 de telespectatori.

COMERCIAL. Pe targetul comercial, meciul Nadal – Djokovic a fost pe locul al doilea: 83.000 de telespectatori între 18 şi 49 de ani pe minut. Pe primul loc a fost Pro TV, cu 237.000 de persoane din segmentul comercial.

Vedeţi şi cifrele făcute de finala Simona Halep – Maria Sharapova, aici.

Audienţa posturilor TV duminică, 8 iunie, pe intervalul finalei Nadal-Djokovic, la nivel NAŢIONAL: