Skip to main content

AUDIENŢE. Câţi români s-au uitat la meciul România - Grecia. TVR 1, cifre de peste trei ori mai mari decât Kanal D şi Pro TV

FOTBAL - PRELIMINARII CE - ROMANIA - GRECIA

AUDIENŢE. Meciul România - Grecia (0-0) i-a asigurat TVR 1 prima poziţie pe intervalul de difuzare. Postul public a avut cifre de peste trei ori mai mari decât locurile următoare, Kanal D şi Pro TV.

Publicitate

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare audienţele partidei România - Grecia:

NAŢIONAL. La nivelul întregii ţări, meciul România - Grecia a fost urmărit de peste 2,3 milioane de români în fiecare minut. Cifrele TVR 1 au fost de peste trei ori mai mari decât ale Kanal D (locul doi pe interval) şi de aproape patru ori mai mari decât Pro TV.

Vârf naţional: 2.807.000 de telespectatori, la minutul 23.34 (rating 15,2 şi 44,7% cotă de piaţă)

URBAN. La oraşe, audienţa partidei a fost de peste 1,4 milioane de telespectatori pe minut. Locul doi a fost tot al Kanal D (cu 365.000 de telespectatori), Pro TV a fost pe trei, iar Antena 1, pe poziţia a patra.

Vârf urban: 1.866.000 de telespectatori, la minutul 23.34 (rating 18,5 şi 48,2% cotă de piaţă)

COMERCIAL. Prima poziţie a fost tot a TVR 1 (cu 645.000 de telespectatori între 18 şi 49 de ani), dar clasamentul a fost diferit la următoarele locuri. Pro TV şi Antena 1 la egalitate pe locul doi (cu 200.000 de telespectatori). Ca şi în cazul altor programe, Kanal D este mai jos pe targetul comercial. Aseară, pe a doua repriză a meciului s-a intersectat cu WowBiz şi subiectul Leo de la Strehaia.

Vârf comercial: 877.000 de telespectatori, la minutul 23.34 (rating 17,3 şi 51,6 cotă de piaţă)

Audienţa posturilor TV luni, 7 septembrie, pe intervalul meciului România - Grecia  (21.45 - 23.30), la nivel NAŢIONAL:

NATIONAL Nr. persoane Rtg% Share (%)
1 TVR 1 2.327.000 12.6 29.3
2 Kanal D 741.000 4 9.3
3 Pro TV 581.000 3.1 7.3
4 Antena 1 491.000 2.7 6.2
5 Prima TV 208.000 1.1 2.6

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienţa posturilor TV luni, 7 septembrie, pe intervalul meciului România - Grecia  (21.45 - 23.30), la nivel URBAN:

URBAN Nr. persoane Rtg% Share (%)
1 TVR 1 1.416.000 14 31
2 Kanal D 365.000 3.6 8
3 Pro TV 336.000 3.3 7.4
4 Antena 1 296.000 2.9 6.5
5 Prima TV 109.000 1.1 2.4

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare de la oraş.

Audienţa posturilor TV luni, 7 septembrie, pe intervalul meciului România - Grecia  (21.45 - 23.30), pe publicul COMERCIAL: