Skip to main content

Ce audienţe au obţinut Digi Sport şi Prima Sport cu finala Champions League. Meciul a fost programul serii

Finala Champions League dintre Manchester City şi Inter a adus audienţe pentru Digi Sport, Prima Sport şi Orange Sport, televiziunile care au difuzat partida, sâmbătă seara.

Publicitate

Peste 880.000 de persoane au fost cu ochii pe meciul câştigat de Manchester City, la DigiSport şi pe Prima Sport, cifre care au depăşit Pro TV. Practic, cumulând audienţele posturilor care au dat partida, finala a fost programul serii de sâmbătă ca număr de telespectatori.

Partida de fotbal a pus Digi Sport 1 pe poziţia a treia la nivel naţional, iar Prima Sport a fost pe şase, poziţii foarte bune pentru ambele staţii TV de nişă

Paginademedia.ro prezintă în continuare audienţele posturilor TV pe intervalul finalei Champions League de sâmbătă, 10 iunie:

NAŢIONAL. Digi Sport 1 a fost a treia televiziune la nivel naţional, cu o medie de 670.000 de persoane, în timp ce Prima Sport a avut o medie de 210.000 de persoane.

Lider pe interval a fost Antena 1, cu o medie de 990.000 de telespectatori, în timp ce Pro TV a fost pe locul secund, cu o medie de 833.000.

Digi Sport şi Prima Sport au însumat împreună 880.000 de telespectatori. Partida a fost şi pe Orange Sport, unde a avut o medie de 54.000 de telespectatori.

URBAN. La oraşe, Digi Sport 1 a fost a doua televiziune, peste Pro TV. Postul a avut o medie de 451.000 de telespectatori. Prima Sport, tot cu finala Champions League, a avut o medie de 121.000 de telespectatori, şi a ocupat poziţia a şasea în audienţe.

Antena 1 a fost şi aici liderul pe interval, cu o medie de 630.000 de persoane.

COMERCIAL URBAN. Finala Champions League a pus Digi Sport 1 pe trei, iar Prima Sport pe patru, pe publicul comercial urban, cu vârste între 21 şi 54 de ani.

Audienţa posturilor TV de sâmbătă, 10 iunie, pe intervalul finalei Champions League (22.00 - 00.00), la nivel NAŢIONAL: