UPDATE. Radu Banciu s-a ales până la finalul zilei cu o somaţie, care a trecut la a treia rundă de vot.
Consiliul Naţional al Audiovizualului a fost aproape să sancţioneze platforma iAMSport, unde Radu Banciu îşi realizează emisiunile. Membrii nu s-au înţeles asupra sancţiunii.
„Nu poate să fie taică-tu camerunez şi maică-ta algeriancă şi tu să te pretinzi francez. Nu vei fi niciodată”, a spus printre altele Banciu în emisiunea sa de luni. Presa s-a inflamat după afirmaţiile jurnalistului, iar CNA a decis să analizeze cazul de urgenţă.
În cadrul şedinţei de astăzi, a fost audiat şi Radu Banciu, prin Zoom, iar discuţiile au durat mai bine de o oră. În final s-au făcut două propuneri: o somaţie, propusă de Monica Gubernat, pentru că este prima abatere, respectiv, o amendă de 10.000 de lei, propusă de Valentin Jucan.
Dintr-un cvorum de opt membri, câţi au fost astăzi. niciuna dintre propuneri nu a adunat şase voturi pentru a fi admisă. Prin urmare, votul va fi reluat în următoarea şedinţă.
„Nu e niciun rasism să-i spui unui african că e african”
Prezent în faţa membrilor CNA, Banciu a spus că nu a făcut decât să preia afirmaţiile fostulu premier spaniol Mariano Rajoy. „El a spus aşa: Niciun francez din naţională nu este francez. Şi atunci noi am plecat de la această revoltătoare afirmaţie”, a spus Banciu.
„Nu este niciunr rasism să-i spui unui african că e african, iertaţi-mă, este o realitate. (...) Copiii mei nu au fost învăţaţi să fie rasişti. Noi stăm cu posterele jucătorilor pe pereţi. A numi un african, african nu este un act rasist. Trebuie să facem o distincţie.
Da, eşti francez din punct de vedere sportiv, eşti francez din punct de vedere al legislaţiei tale, dar etnic nu eşti un francez. Tu te-ai născut în Franţa, dar dintr-o întâmplare”, a adăugat jurnalistul iAMSport.
„Eu n-am nicio consideraţie suplimentară pentru francezi faţă de un african, ca să fie clar. A fi ivorian nu este mai inferior decât a fi francez”, a mai spus Banciu.
Valentin Jucan, vicepreşedinte CNA, a fost cel care a susţinut cea mai aspră dintre sancţiuni:
„În opinia mea, noi aici avem de-a face cu o teză, cu o pledoarie împotriva negrilor din echipa naţională a Franţei.
Mi-am şi notat: Ei de fapt nu sunt francezi şi nici nu vor fi vreodată. Citez: Dar pe de altă parte, într-adevăr, ei nu sunt francezi şi nu vor fi vreodată”.
Mai mult, de ce nu sunt ei francezi, ei, negrii din echipa Franţei? Pentru că tatăl lor este camerunez şi mama algeriancă. Deci ei nu pot să pretindă că sunt francezi. Mai mult, citez: „ăia nu ştiu să scrie în limba franceză, nu ştiu să vorbească în limba franceză, nu ştiu cultura franceză, nu ştiu istoria Franţei, nu ştiu geografia Franţei, ei nu sunt francezi.”
Toate aceste elemente, dacă le punem în dreptul categoriei denumită „negri”, nu fac decât să reprezinte o pledoarie împotriva negrilor din echipa naţională a Franţei. Dacă acesta nu este rasism, nu ştiu ce este.
Ca să identifici rasismul, sunt 3 elemente de bifat: esenţialismul biologic, ce este mama, ce este tatăl. Al doilea element, stereotipizarea, nu este vorba de un caz şi de linia ideologică, ci este vorba şi de grup: cei negri din echipa Franţei nu ştiu să scrie, să citească şi să vorbească. Şi mai ales dublul standard, care este un criteriu rasist: uenora le dai dreptul să fie în echipa naţională a Franţei, care sunt albi, dar care nu s-au născut în Franţa. Sau care s-au născut în Franţa, dar din părinţi spanioli, belgieni etc.
Ăia au dreptul să fie cetăţeni francezi sau e doar de culoarea pielii? Aceia pot fi în echipa naţională sau de fapt problema este culoarea pielii?”
Ce a spus Banciu în emisiune:
„Dar pe de altă parte, într-adevăr, ei nu sunt francezi şi nu vor fi niciodată. Oricât ar încerca să spele, asta e o figură de stil aici cu spălatul, să spele aparenţele, nu vor reuşi. Sigur că nu sunt francezi, bineînţeles că nu sunt.
Şi să stea liniştiţi, nici nu vor fi niciodată. Nu poate să fie taică-tu camerunez şi maică-ta algeriancă şi tu să te pretinzi francez nu vei fi niciodată”
„Noi suntem mai francezi decât voi. Uite, eu, de exemplu, sunt mai francez decât foarte mulţi negri din naţionala Franţei, pentru că ăia nu ştiu să scrie în limba franceză, nu ştiu să vorbească în limba franceză, nu ştiu cultura franceză, nu ştiu istoria Franţei, nu ştiu geografia Franţei, ei nu sunt francezi, dar au voie să joace pentru naţionala Franţei. Nu-i împiedică nimic, niciun regulament, nicio lege pe lumea asta nu poate să-l împiedice pe un Upamecano. Sigur, numai francez nu e, da' să joace pentru Franţa, pentru cine să joace?”
„Dar ce, la atletism, Marea Britanie, când prezenta 99% negri la toate competiţiile, avea voie la Statele Unite, staţi un pic, de unde-i tâmpenia... există negru din SUA? Nu.
Îmi amintesc că în America nu exista niciun negru, bă. Da, când au venit cucerit conchistadorii spanioli, pe continent nu exista niciun negru. De unde ideea că americanii-s negri, ei sunt sclavi, aduci de englezi, da, să cultive terenurile. Nu sunt....
Nu există negru din SUA, ei toţi sunt din Africa. Nu există negri în America Latină, chiar dacă noi vedem la anumite naţionale aproape toate, ăia nu sunt de acolo, ca să fie clar. Dar oamenii nu ştiu istorie în general şi de asta se ajunge la aceste confuzii.
Dar pentru asta suntem noi aici să spunem lucrurile pe nume, să le explicăm. Nu ca toţii idioţii ăştia care nu se pricep la nimic. Dar asta este adevărata istorie până la urma fotbalului.”
Autor: Iulia Bunea iulia.buneapaginademedia.ro