Ce conţine proiectul Digi Sport, canalul tematic al RCS&RDS?

text
tipareste

(P) Vrei sa protejezi incasarile in EUR si USD din export impotriva fluctuatiilor nefavorabile ale cursului de schimb?

Consiliul Naţional al Audiovizualului va analiza mâine cererea pentru licenţă a RCS&RDS pentru postul Digi Sport. Paginademedia.ro oferă în exclusivitate date despre proiectul viitorului post de televiziune.

După cum se arată în proiectul editorial, “grila serviciului de programe Digi Sport se bazează pe meciurile din competiţiile de fotbal din Campionatele României, Spaniei şi Germaniei”.

În adresa către CNA, RCS menţionează că “a achiziţionat, în consorţiu cu Antena 1 SA drepturile de difuzare din cadrul Ligii I din România, precum şi, în mod direct, anumite drepturi din alte campionate”.

Proiectul Digi Sport în detalii:

Va fi o platformă de sport sport, cu emisie pe două sau mai multe canale – Digi Sport, Digi Sport 2, Digi Sport 3 şi Digi Sport 4, pentru situaţiile în care meciurile se suprapun total sau parţial. În cazul în care meciurile nu se suprapun, canalele Digi Sport 2, 3 şi 4 vor difuza emisiunile canalului de bază Digi Sport.

  • Seara, între meciuri şi după disputarea fiecărei etape, vor fi difuzate emisiuni de analiză şi dezbateri sportive cu privire la meciurile disputate în etapa respectivă în campionatele pentru care RCS deţine drepturi de televiziune.
  • Alternativ, vor fi difuzate ştiri sportive româneşti şi internaţionale în cadrul a trei calupuri, dimineaţa, la prânz şi seara.
  • Programul include şi producţii proprii, precum gimnastica de dimineaţă sau reportaje din diverse sporturi
  • Difuzarea postului TV va fi făcută, în principal, pe reţeaua de televiziune prin cablu RCS & RDS şi prin platforma DTH a grupului, Digi TV.
  • Sistemul este proiectat astfel încât în momentul trecerii la imagine de tip HD, acest lucru să fie posibil cu investiţie minimă în echipamente.

Proiectul RCS & RDS nu detaliază investiţiile, însă vorbeşte despre cheltuielile operaţionale:

  • 2009: 1,4 milioane euro
  • 2010: 1,8 milioane euro
  • 2011: 1,5 milioane euro

Compania are 19 acţionari, dintre care cei mai importanţi sunt:

  • Cable Comunications Systems N.V. (Olanda): 88,902434%
  • RCS&RDS SA: 5.039715%
  • Teszari Zoltan: 2,028447%
  • Ludescher Csaba Janos: 1,101224%
  • Restul acţionarilor deţin sub 1%.

Print Friendly
text
tipareste

24 comentarii:

  1. @ana – “anumite drepturi din alte campionate” probabil ca e vorba de o alta optiune decat are eurosportul

  2. Porcarie marca Rds si Antena 1 Intact :-j ne-am cam obisnuit cu programe de 2 lei si meciuri comentate la fel de prost.. deci nimic nu ne mai mira ..hai sa facem multe canale si eventual sa nu fie acoperire pe toata tara (sa nu dam la upc care detine vreo 30%)…foarte frumos !

  3. @Geo

    Rds si Antena 1 ar fi putut obtine destui bani din publicitate , inainte sa vina criza economica , adica atunci cand au inceput sa emita , incat sa isi acopere partial sau total costurile si chiar sa obtina profit…bine inteles daca ar fi avut cu gsp-urile lor acoperire pe toata tara..cu siguranta ar fi facut multe puncte de rating , pentru ca asa este romanul , se pricepe la fotbal si politica.Acum ca a venit criza si xcum nici inainte nu isi acopereau costurile cu doar 60% acoperire sau kt o fi . LE UREZ SA O TINA TOT ASA !!! din pacate victima colaterala este si simplul spectator

  4. Ceea ce nu spune nimeni este care va fi colectivul redactional, de unde se va forma nucleul, cine ii va coordona. Mi-e greu sa cred ca nu s-a discutat/stabilit deja problema asta macar in linii mari pentru ca nu poti sa anunti deschiderea unei televiziuni fara sa ai totusi idee si cu ce oameni pui pe picioare aceasta televiziune.

  5. GSP-ul nu e al RCS-ului ci a Antenei1!daca RCS-ul ar fi avut total drepturile,ar fi fost altceva,asa cu a1,la carma a iesit o varza!RCS-ul e o companie super profesionista!
    gsp-ul se va dizolva!deoarece a1,pierde liga1!

  6. Normal ca nu puteau ramane toate meciurile (optiunile) pe gsptv ..si era si normal ca digi sa-si faca si ei post tv
    Acum postul gsp tv va putea intre si pe upc ..pt ca nu mai e scump..ma gandesc ca va suferi si o transformare si se vor axa si pe alte sporturi nu numai pe fotbal

  7. Ceea ce se intampla este o rusine nationala. Chiar daca as vrea sa platesc suplimentar la alta retea de televiziune, sa nu pot face asta din cauza pretentiilor absurde ale celor de la GSP. Ma bucur ca vor cauta alte solutii. Eu am fost abonat la RDS, RCS si calitatea imaginii era execrabila.
    Chiar daca as vrea sa urmaresc meciurile , nici in ruptul capului nu voi inapoi la acest grup, tocmai din acest motiv mi se pare o mare nedreptate ceea ce se intampla.

  8. e foarte bine; eu am antena digi , programe multe, foarte bune , am gsptv; daca baga si campionatul spaniei e super; asa pot vedea cele mai tari campionate din lume, anglia si spania !

  9. Plaforma digitala Dolce renunta la NDS !

    RTC a semnat un contract cu Bultsatcom pentru utilizarea sistemului BulCrypt.

    Abonatii noi ai lui Dolce vor primi doar echipament bulcrypt.
    Odata cu aceasta schimbare grilele ambelor platforme vor cunoaste modificari in sensul ca urmeaza ca pentru anumite programe TV sa se foloseasca simultcrypt , astfel in oferta lui Dolce se vor regasi si programe ce actualmente sunt destinate vecinilor nostri.
    Un prim pas ar fi localizarea si preluarea programelor in format HD.

    Oricum, digi tv e cel mai tare din parcareeeeeeeeeeee!!!!!!!

  10. O SA PRELUATI SI MOTO GP?????
    ASA AM AUZIT ZVONURI…
    DC NU MAI TRANSMIT EUROSPORT MOTO GP???
    PLS LAMURUTI-MA DACA STITI CEVA LEGAT DE SUBIECTUL ASTA!!!
    MS MULT!!!

  11. …m ai exista si alte sporturi …”inafara de ala cu Basica “….singurul care ma intereseaza este MotoGP.

Adauga comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comentariile se supun acestor reguli interne.