Skip to main content

Cine transmite finala cu David Popovici la proba de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka

David Popovici este campion mondial la înot, la probele 100 de metri liber şi 200 de metri liber / foto: arhiva personală

Finala probei de 200 de metri liber, de la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuok, care are loc astăzi (25 iulie), va fi transmisă transmisă în direct, de la ora 14.00, la Antena 1 şi pe platforma de streaming AntenaPLAY.

Publicitate

David Popovici, actualul campion mondial la 100 de metri liber şi 200 de metri liber, este din nou favoritul probei. Sportivul român a obţinut cel mai bun timp din semifinale. A urcat pe podium urmat de Luke Hobson şi Sunwoo Hwang.

David Popovici va evolua pe culoarul 4 în marea finală la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka.

David Popovici a obţinut medalii de aur la ambele probe menţionate anterior în anul 2022, în cadrul Campionatelor Mondiale de la Budapesta. De asemenea, Popovici a câştigat ambele probe şi la Campionatele Europene de la Roma.

David Popovici s-a concentrat în ultimele luni pe proba de 200 de metri, acolo unde visează să doboare recordul mondial deţinut de Paul Bidermann (1:42:00 - Roma 2009). Campionul român are a treia cea mai bună performanţă din toate timpurile, în finala Europenelor de la Roma, de anul trecut (1:42:97).

Autor: Anca Bejan anca.bejanpaginademedia.ro