Skip to main content

AUDIENŢE TV. Meciul României cu Muntenegru s-a văzut mai bine decât cel cu Lituania. Audienţele partidei

Sursa foto: Pagina de Facebook a Echipa naţională de fotbal a României

AUDIENŢE. Meciul Muntenegru - România, din Nations League,a ţinut în faţa televizoarelor peste 2,2 milioane de privitor. Încheiată şi de această dată cu victoria tricolorilor (scor 0 - 1), partida a obţinut audienţe mai bune decât meciul de sâmbătă cu Lituania.

Publicitate

În minutul de aur, de la 22:20, pe Pro TV erau 2,6 milioane de persoane, la niel naţional. Pe publicul comercial, Pro TV a avut, în minutul de aur - la 22.19 - 638.000 de telespectatori.

Victoria Pro TV vine într-o seară în care a avut la concurenţă emisiunea Chefi la Cuţite, de pe Antena 1, şi Mireasa din Istanbul, de pe Kanal D.

Paginademedia.ro prezintă audienţele de marţi, pe intervalul meciului Muntenegru - România (0 - 1):

NAŢIONAL. Muntenegru - România, din Nations League, a adus Pro TV o medie de peste 2,2 milioane de telespectatori în fiecare minut de difuzare. Postul a avut o cotă de piaţă de 31,7%. Pe acelaşi interval, Antena 1 a avut peste 1,3 milioane de privitori pe minut.

Kanal D a avut poziţia a treia cu serialul turcesc şi o medie de 650.000 de persoane.

URBAN. Meciul României a avut aproape 1,2 milioane de privitori de la oraşe. Postul a fost lider şi pe acest target, pe care a obţinut o cotă de piaţă de 30%.

Locul secund a fost al Antenei 1, cu o medie de 740.000. Kanal D a fost mult în urma celor două, cu cifre de trei ori mai mici decât Pro TV şi la jumătate faţă de Antena 1.

COMERCIAL. Cifre bune pentru Pro TV şi pe publicul comercial, peste jumătate de milion de persoane cu vârste între 18 şi 49 de ani. Cota de piaţă a postului a fost de 34%. Antena 1 a avut poziţia secundă, aproape de media obişnuită a Chefilor: 360.000 de persoane pe publicul tânăr şi o cotă de 24,5%. Cele două televiziuni au avut marţi seară aproape 60% din publicul tânăr, cu televizoarele deschise.

Audienţa posturilor TV marţi, 20 noiembrie, pe intervalul meciului Muntenegru - România (21.45-23.40), la nivel NAŢIONAL

Sursa: Kantar Media Copyright: ARMA

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.
**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienţa posturilor TV marţi, 20 noiembrie, pe intervalul meciului Muntenegru - România (21.45-23.40), în mediul URBAN:

URBAN Nr persoane Rtg (%) Shr (%)
1 Pro TV 1.183.000 12.3 30.7
2 Antena 1 736.000 7.7 19.1
3 Kanal D 321.000 3.3 8.3
4 Antena 3 233.000 2.4 6.0
5 Realitatea TV 113.000 1.2 2.9

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare de la oraşe.

Audienţa posturilor TV marţi, 20 noiembrie, pe intervalul meciului Muntenegru - România (21.45-23.40), pe publicul COMERCIAL: