Skip to main content

AUDIENŢE Euro 2020. Pro TV a prins locul doi, cu remiza Spania-Suedia. Chefi la cuţite, show-ul serii

AUDIENŢE. Câţi români s-au uitat la meciul Spania-Suedia, ieri? Partida care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, a pus Pro TV pe locul doi în audienţe, lider pe interval fiind Antena 1 cu ultima parte a emisiunii Chefi la cuţite (show ajuns în faza semifinalei).

Publicitate

Confruntarea Spania-Suedia, meci din grupele Euro 2020, a atras în faţa micilor ecrane aproape 1,2 milioane de telespectatori din toată ţara.

Pe acelaşi interval, Pro TV a fost sub Antena 1, dar peste Kanal D (care avea pe interval finalul Hercai şi prima parte a emisiunii Trairi alaturi de Andreea Mantea). Detalii, mai jos.

Chefi la cuţite a fost show-ul serii, luni. Antena 1 a fost lider timp de patru ore, numărând aproximativ 1,8 milioane de telespectatori din toată ţara în fiecare minut (pe intervalul 20:25-00:00).

Tot luni au mai avut loc două meciuri: Scoţia-Cehia (0-2) şi Polonia-Slovacia (1-2). Audienţele partidelor - AICI. Raportat la situaţia din clasament, cele două dueluri au plasat Pro TV tot pe locul secund în audienţe.

CITEŞTE ŞI: EURO 2020. Audienţele tuturor meciurilor de la Euro 2020 de pe Pro TV şi Pro X

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare audienţele de aseară, pe intervalul meciului Spania-Suedia (22:00-23:55):

Naţional. Duelul dintre Spania şi Suedia a clasat Pro TV pe locul doi în topul audienţelor. Aproape 1,2 milioane de oameni s-au uitat în fiecare minut la partida încheiată la egalitate (0-0).

Lider pe acelaşi interval era Antena 1, care s-a clasat la o distanţă confortabilă de locul doi. Cu ultima parte a emisiunii Chefi la cuţite, postul Intact a înregistrat o medie de 1,9 milioane de persoane.

Pe locul trei, când la TV era meciul Spania-Suedia, s-a clasat Kanal D, cu 900.000 de privitori pe minut.

Urban. Diferenţa s-a menţinut şi la oraşe. Pro TV a fost al doilea post din clasament, cu o audienţă de peste 600.000 de persoane în fiecare minut.

Primul loc, pe interval, era ocupat de Antena 1, care număra 1,1 milioane de telespectatori pe minut.

Podiumul a fost completat, pe intervalul meciului, de Kanal D, care a înregistrat aproape 420.000 de urmăritori pe minut.

Comercial. Cu o medie de peste 240.000 de tineri pe minut, Pro TV s-a clasat pe locul doi când vorbim de segmentul de public comercial.

Cu o audienţă aproape dublă, Antena 1 a fost pe primul loc. Cu Chefi la cuţite pe intervalul meciului Spania-Suedia, postul Intact a înregistrat o medie de aproape jumătate de milion de persoane pe minut. Antena 1 a avut o cotă de piaţă de 40%.

Kanal D a fost următorul post din top, cu o audienţă medie de 130.000 de telespectatori pe minut.

Audienta posturilor TV luni, 14 iunie, pe intervalul meciului Spania-Suedia (22:00-23:55), la nivel NATIONAL: