Skip to main content

Concursul Cinemaraton a anunţat filmul câştigător. Care sunt cele mai iubite filme de români

Cinemaraton, televiziunea dedicată filmelor româneşti, a anunţat filmul câştigător în urma concursului care s-a desfăşurat în ultimele luni.

Publicitate

Concursul Cinemaraton a ajuns la final şi cinefilii au votat cel mai iubit film românesc. Astfel, filmul care a adunat cele mai multe voturi este Moromeţii, regizat de Stere Gulea.

Peste 21.000 de mii de voturi s-au înregistrat în platformă, iar pe primul loc s-a clasat filmul din 1987, ce-l are în centru pe Ilie Moromete (care este interpretat de actorul Victor Rebengiuc), anunţă televiziunea.

Cinemaraton, parte a grupului Clever, va difuza filmul Moromeţii, duminică, 9 iunie, de la ora 17.00.

Ce filme au ocupat celelalte poziţii în topul preferinţelor românilor?

Locul secund a fost ocupat de comedia BD la munte şi la mare (cu Toma Caragiu şi Dem Rădulescu)
Pe poziţia a treia s-a clasat cunoscutul film Liceenii (cu Oana Sârbu şi Ştefan Bănică)
Locul IV-a fost adjudecat de Toate pânzele sus (cu Ion Besoiu şi Sebastian Papaiani)
Iar pe pozitia a V-a s-a clasat Cel mai iubit dintre pământeni (Dorel Vişan şi Gheorghe Dinică)

Despre Moromeţii:

Moromeţii oferă o privire asupra vieţii rurale româneşti din perioada interbelică, explorând temele universale ale familiei, tradiţiei şi conflictului între generaţii. Ilie Moromete este personajul central interpretat de Victor Rebengiuc.

Lunga listă de nominalizare de pe www.cinemaraton.ro a cuprins filme clasice din cinematografia românească, dar şi producţii recente, precum "Poziţia copilului", "Nunta mută", "Amintiri din epoca de aur", "Expresul de Buftea", "Filantropica", "Cel mai iubit dintre pământeni", "Toate pânzele sus", "Pistruiatul", "Liceenii", "Balanţa".

Citeşte şi: Cinemaraton, concurs pentru cinefili. Ce premii sunt puse la bătaie?

Autor: Adriana Diură adriana.diurapaginademedia.ro