Skip to main content

AUDIENŢE. Câţi români s-au uitat la finala Eurovision 2021, câştigată de Italia? TVR 1 n-a fost mai sus de locul cinci (VIDEO)

AUDIENŢE. Ce audienţe a scos TVR cu finala Eurovision, de la care România a lipsit pentru al treilea an la rând?

Publicitate

La o oră la care alte posturi aveau reluări, postul Public de televiziune nu a reuşit să urce mai sus de locul cinci. Concret, cifrele au fost uşor mai mari decât în urmă cu doi ani, dar per total nu au fost diferenţe notabile faţă de finala din 2019

Într-o finală câştigată de Italia, reprezentată de trupa Maneskin, TVR 1 a ocupat locul şapte în ţară şi la oraşe. Mai bine a stat pe segmentul tânăr, unde a ocupat poziţia a cincea.

Când TVR 1 avea Eurovision, Kanal D difuza finalul ediţiei de Survivor şi un interviu cu Theodor Stolojan la Denise Rifai, Antena 1 dădea finalul Next Star şi o reluare Chefi la Cuţite, iar Pro TV avea filmul Minciuni Adevărate.

De notat că DigiSport 1 a avut, pe intervalul Eurovision, ultima parte a finalei Cupei României, câştigată de Craiova, şi DigiSport Special, după meci, cu Radu Naum.

Reamintim că România a ratat calificarea în finala Eurovision 2021. Ţara noastră a fost reprezentată de Roxen, artista Global Records. Anul trecut, în 2020, competiţia a fost anulată din cauza pandemiei de Covid-19.

VIDEO. Italia | Momentul câştigător de la Eurovision 2021 - Maneskin

Citeşte şi: România a ratat calificarea în finala Eurovision. VIDEO cu momentul lui Roxen

Paginademedia.ro vă prezintă în continuare audienţele de aseară, pe intervalul finalei Eurovision 2021 (22:00-01:55):

Naţional. Finala Eurovision 2021 a pus TVR 1 pe locul şapte în audienţe. Emisiunea a fost urmărită de aproape 180.000 de persoane din toată ţara.

Pe acelaşi interval, primul loc era ocupat de Kanal D (880.000 de telespectatori), urmat de Pro TV (750.000 de privitori) şi Antena 1 (530.000 de oameni).

Urban. Publicul de la oraşe nu a schimbat mult clasamentul. TVR 1 a ocupat tot locul şapte, cu o medie de 100.000 de oameni care s-au uitat, în fiecare minut, la finala Eurovision 2021.

Kanal D ocupa locul întâi pe interval, cu 420.000 de oameni pe minut. Pro TV, cu aproape 400.000 de persoane, şi Antena 1, cu peste 250.000, au completat podiumul pe acelaşi interval.

Comercial. Tinerii au adus un loc ceva mai bun pentru TVR 1. Postul public s-a clasat pe locul cinci, cu o medie de 40.000 de oameni în fiecare minut de Eurovision 2021.

Pro TV a fost lider pe segmentul tânăr, când la TV era Eurovision, cu 200.000 de telespectatori pe minut. Kanal D a fost următorul post din top, cu peste 180.000 de privitori.

Poziţia a treia a fost adjudecată de Antena 1, care număra aproape 80.000 de oameni.

Audienta posturilor TV sâmbătă, 22 mai, pe intervalul finalei Eurovision 2021 (22:00-01:55), la nivel NATIONAL: